Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Etkinlik Cevapları (7. Sınıf Sosyal Bilgiler)

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 5. Ekonomi ve Sosyal Hayat Sayfa 162, 163, 164, 165 Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Etkinlik Soruları ve Cevapları

Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Etkinlik Cevapları (7. Sınıf Sosyal Bilgiler)

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı 

ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizde imkânlar olduğunu düşününüz. Bu insanlara yardım etmek için neler yapardınız?

  • Cevap: Elimden gelse bu Dünyadan kötülüğü, bencilliği ve savaşları yok ederdim. Böylece bütün Dünya eşit haklara sahip, aynı adaletli sistemle hakları güvence altına alınmış bir şekilde yaşama hakkına sahip olurdu. 

Günümüzde yapılan yardımlaşma ve dayanışmaya dair uygulamalara örnekler veriniz.

  • Cevap: Darülaceze “Yaratandan dolayı yaratılana saygı” misyonunun birleştiriciliğiyle ortaya çıkan güçle, sevgi ile gönülden verenle alanın oluşturduğu şeffaf, kutsal bir sosyal dayanışma havuzudur. 

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 163 Cevabı 

A. www.kizilay.org. tr genel ağ adresinden ya da diğer kaynaklardan yararlanarak Türk Kızılayı’nın ilk yardım ile göç ve mülteci hizmetleri alanındaki çalışmalarını araştırınız. Edindiğiniz bilgileri kısaca Özetleyiniz. Boş bırakılan çerçevelere bu alanlardaki çalışmalarla ilgili fotoğraf yapıştırınız, resim çiziniz ya da şiir yazınız.

İlk Yardım

  • Cevap: Ambulans Ekibi Müdahalesi ve Olay Yerinde Temel Yaşam Desteği sunma gibi hizmetleri vardır.
    Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

Göç ve Mülteci Hizmetleri

  • Cevap: Türk Kızılay Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürlüğü; İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, AFAD, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ve Birleşmiş Milletler ajansları gibi göç alanında hizmet veren kurum ve kuruluşlar ile işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışmaktadır. Bu kapsamda ülkemizde kayıt altında bulunan ve yardıma muhtaç durumda yaşayan tüm yabancılara yönelik acil yardım ile uyum ve bütünleşme hizmetleri verilmesi, ayni ve nakdi yardım sağlanması, proje ve programların geliştirilmesi ve uygulanmasından sorumludur. 

B. Türk Kızılayının sosyal hayattaki yeri ve önemi hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.

  • Cevap: Türk Kızılayı’nın Sosyal Hayattaki Yeri ve Önemi Yardım etmek insanların duygularını ve moralini düzeltir. Kızılay yardım kuruluşu olduğu için insanların ona bağışlarda bulunması, toplumsal sosyal tatmin sağlar. Katkıda bulunma duygularını geliştirir. Toplum oluşturan bireyler arasında, barış birlik ve beraberlik oluşturur. Kızılay olmasaydı, insanların tek tek yapacağı yardımlar yeterli olmayacak, büyük organizasyon problemi yaşanacak belki de, bir mahalleye yardım maddeleri yığılırken bir mahalleye hiç ulaşmamış olacaktı. Felaket anında yardımların ihtiyaç sahiplerine dengeli, düzenli ve devamlı dağılmasını sağlar.Kızılay felakete uğrayanlar arasında, din, dil, soy ayrımı yapmadan yardıma koşar. Kızılay, deprem, savaş, yangın, sel baskını, salgın hastalık gibi felaket anında bu felaketlerden zarar görenlere çadır, battaniye, yiyecek, giyecek dağıtarak yardım eder. Felaketlerde ve savaşta yaralı olanlar için geçici hastaneler kurar. Kan ve ilaç yardımı yapar.

    Kızılay salgın hastalık olduğunda, hastalara yardım eder. İhtiyaç olduğunda aşevi açar, yoksul, düşkün kimsesizlerin beslenmelerini sağlar.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 165 Cevabı 

Yaşadığınız yerde hangi alanda sivil toplum kuruluşunun olmasını isterdiniz? Neden?

  • Cevap: Ben özellikle Tema Vakfı’nın olmasını isterdim. Çünkü çevremdeki yeşillik alanların yok olduğunu görmek beni çok üzüyor. Belki Tema Vakfı olsaydı burada, bence erozyon karşıtı bir çok çalışmada bulunacak ve böylece Doğa’yı da korumuş olacaktı. 

Çeşitli sivil toplum kuruluşları, kuruluş amaçları gereği aşağıdaki faaliyetleri yürütmektedir. Bu faaliyetlerin her birinin sosyal hayattaki önemini tabloya yazınız.

Faaliyet alanıSosyal hayattaki önemi
Öğrencilere burs sağlamakEğitimdeki önemi
Çevre temizliği kampanyası düzenlemek Doğayı korumaktaki önemi
Engellilere tekerlekli sandalye almakSosyal duyarlılık, Engellilere Yönelik destek Planları
Göçmen çocukların eğitimine katkı vermekEğitimdeki Yeri ve Önemi
Kütüphaneler açmakEğitimdeki önemi, halkı bir görmesi

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 5. Ekonomi ve Sosyal Hayat Sayfa 162, 163, 164, 165 Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
23
clap
6
unlike
5
confused
4
love
3
angry
1
sad
0
happy

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!