Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

5. Sınıf Meb Yayınları Afetlerin İnsan Üzerinde Etkileri

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 3. Ünite Yaşadığımız Yer Sayfa 86, 87, 88 Afetlerin İnsan Üzerinde Etkileri Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Afetlerin İnsan Üzerinde Etkileri

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 86 Cevabı

Bir doğal afet sırasında neler yaşarsınız, hangi duyguları hissedersiniz? Söyleyiniz.

  • Cevap: En önce büyük bir şok ve korku yaşarım. Aklıma hemen ailem dostlarım arkadaşlarım gelir. Onları bir daha görememe duygusu kaplar içimi. Bu da o an için zor durumlar yaşamama neden olur. Sonra sakin kalmaya çalışarak bu durumdan nasıl zarar görmeden çıkabilirim diye düşünerek çareler üretmeye çalışırım.

Yukarıdaki haberlerde doğal afetler insan yaşamını nasıl etkilemiştir? Yazınız.

  • Cevap: İnsanların yaşadıkları değiştirmelerine, heyelanın olduğu bölgede eğitim öğretime ara verilir. İnsanlar istemese de göç etmek zorunda kalırlar. Bu da gittikleri yerlerde ve bıraktıkları bölgelerde büyük nüfus değişimlerinin olmalarına yol açar.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı

Aşağıdaki haberi okuyarak soruları cevaplayınız.

Sel Felaketinin Nedeni Geçmişte Yapılan Hatalar

Mersin’de son yaşanan sel felaketini değerlendiren Belediye Başkanı, dünyanın her yerinde zaman zaman yaşanan ve bazen büyük kayıplara da neden olan selin bir doğal afet olduğunu söyledi. Doğal afetlerin önüne geçmenin mümkün olmadığını, ancak bu afetlerin nedenleri üzerinde durmak gerektiğini belirten Belediye Başkanı, imar planlarında yapılan hatalara işaret etti. Tüm Türkiye’de geçmişten gelen ve zaman zaman sıkıntılar yaşanmasına neden olan imar planlarından kaynaklanan bir sorun olduğunu dile getirdi. Belediye Başkanı, ” Yağmur suyu için Mersin’de mevcut kuzey-güney istikametindeki tüm dereler rahatlıkla kullanılabilecek durumda ve deniz de bunların son noktası. Oysa ilçeler de dahil ne yapılmış Mersin’de? Dere yatakları imara açılmış. Birinci sorun bu. Tapulu yerlerde dere yatağında arsası olan kişilerin imarlı arsası olduğundan bu inşaatlar maalesef şu anda da devam ediyor. Mersin özelinde önemli nedenlerden birisi dere yataklarının kapatılması.” diye konuştu.

1. Haberde hangi afetten bahsedilmektedir?

  • Cevap: Selden.

2. Haberde afetin zararlarını arttırdığı belirtilen insan uygulamaları nelerdir?

  • Cevap:  Dere yataklarına inşaat yapılması. Plansız kentleşme. Çıkar için çevrenin tahrip edilmesi. Müteahhitlerin yapmış olduğu uygulamaların yanlışlığı.

3. Haberde bahsedilen afet dışında diğer afetlerin etkisini artıran insan uygulamalarını araştırarak aşağıya yazınız.

  • Cevap:

Deprem: İmar.
Heyelan: Bitki örtüsünün zayıf olması.
Çığ: Ağaçların kesilmesi ve betonlaşma.
Erozyon: Kuraklık, ağaçları kesmek ve bitki örtüsünü tahrip etmek.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 86, 87, 88 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!