Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

5. Sınıf Meb Yayınları Afetler ve Çevre Sorunları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 3. Ünite Yaşadığımız Yer Sayfa 81, 82, 83, 84, 85 Afetler ve Çevre Sorunları Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Afetler ve Çevre Sorunları

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı

Çevrenizde hangi doğal afetler yaşanıyor?

  • Cevap: Deprem, sel, hortum, toprak kayması.

Yukarıda okuduğunuz haber başlıklarında söz edilen afetlerin bu yerlerde meydana gelmesi sizce bir rastlantı mıdır? Neden? Tartışınız.

  • Cevap: Hayır değildir. Çünkü hem çevresel etmenler hem de insanoğlunun doğaya verdiği tahribatlar dolayısıyla bu tür yerlerde bu tür doğal afetlerin görülme sıklığı artmaktadır. İnsanlar ormanları katlediyor seller artıyor, insanlar ormanlarda ateş yakıyor, ormanlar yok oluyor.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı

Aşağıdaki haritayı inceleyiniz. Deprem riskinin en fazla ve en az olduğu yerler nerelerdir? Sizin yaşadığınız yerin risk durumu nedir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Deprem riskinin en fazla olduğu yerler kırmızı ile boyanmış olan Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesidir. En az olduğu yerler ise İç Anadolu Bölgesi ve Akdeniz’in bazı yerleridir. Ben Ege Bölgesinde yaşamaktayım ve yaşadığım yer Birinci derecede riskli deprem bölgesi olarak geçmektedir. İstanbul Marmara bölgesindeyim, deprem fay hattı yaşadığımız şehirden geçiyor ve deprem riski olan bir yer.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı

Yaşadığınız yerde en çok görülen afetler:

  • Cevap: Deprem, sel, taşkınlar, heyelanlar, erozyon.

Nedenleri:

  • Cevap: Hem doğal etmenler hem de insanoğlunun doğayı tahrip etmesi sonucu.

Yaşadığınız yerde görülen çevre sorunları:

  • Cevap: Ormanların yok edilmesi, planlı olmayan kentleşme ve altyapı sorunları, Çevrenin çok hızlı bir şekilde kirletilmesi…

Nedenleri

  • Cevap: İnsanlar daha fazla para kazanmak uğruna gözün kırpmadan çevreyi yok etmektedirler. Sadece kendi çıkarlarını ve bugünü düşünerek çevreye zarar vermektedirler. Bundan dolayı çevre sorunları her geçen gün daha da artmaktadır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 81, 82, 83, 84, 85 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
1
angry
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!