Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Halka Hizmet Veren Kurumlar Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 6. Ünite Etkin Vatandaşlık Sayfa 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161 Halka Hizmet Veren Kurumlar Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Halka Hizmet Veren Kurumlar Cevapları

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı

Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir? Bu ihtiyaçlarımız nasıl karşılanmaktadır? Düşün­celerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Bireysel ihtiyaçlarımız, barınma, beslenme, korunma, sağlıklı yaşama, eğitim görme, özel hayata sahip olma, geçim kaynaklarına sahip olma gibi ihtiyaçlardır. Bu ihtiyaçları karşılamak için insanlar ekonomik özgürlüklerini oluşturmak ve geçim kaynaklarına bağlı olarak yaşamak zorunda olmaktadır. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak kendi görev ve sorumlulukları dahilinde yaşanmaktadır.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 158 Cevabı

Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için hizmet veren kurumlar olmasaydı ne gibi sorunlar yaşardık? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için bazı kurumlar kurulmuştur. Bu kurumlar, hizmetlerin sağlıklı ve düzenli bir şekilde karşılanması adına büyük önem arz etmektedir. Eğer bu kurumlar olmasaydı, ihtiyaçlarımız karşılanamaz, karşılansa bile bir düzen içerisinde ve sağlıklı bir şekilde karşılanamazdı. Bu da toplumda huzurun yok olmasına neden olurdu.

Araştıralım Paylaşalım

Yaşadığınız yerdeki belediye yetkililerine “Sokakta yaşamak zorunda kalan kişilerin kış mevsiminde barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hizmetiniz var mı?” sorusunu sorunuz. Böyle bir hizmetleri varsa sokakta kalan kişileri barınma mekânına yönlendirmek için neler yapılması gerektiğini öğreniniz. Öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Eğer yaşadığınız yerdeki belediyenin böyle bir hizmeti yoksa belediyeye dilekçe yazarak bu hizmeti vermelerini talep ediniz. Dilekçe yazma sürecinde Türkçe öğretmeninizden yardım alabilirsiniz.

  • Cevap: Kış aylarında çok soğuklarda kapalı spor salonu gibi yerlerde hizmet vermektedirler. Onlara yiyecek, giyecek ve barınmalarına yardım edecek çözümler üretmektedir.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı

Çevrenizde bulunan resmî kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırmanız sonucunda seçeceğiniz bir resmî kurum ve bir sivil toplum kuruluşu hakkında elde ettiğiniz bilgilerle bir poster çalışması yapınız. Yaptığınız çalışmayı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı

  • Cevap: Türkiye’de ilk kez Ankara’da ”LÖSANTE” adında bir hastane, lösemili çocuklara hizmet verme amacıyla kurulmuştur. İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Bursa’da şubeleri bulunan LÖSANTE Vakfı’nın toplam 14.000 çocuk hastası vardır. Vakıf, bu çocuklar için yine Türkiye’de bir ilk olarak lösemili çocuklar için ana okulu ve ilk okul açmıştır. Bu okullar her yıl 100 tane hasta çocuğa parasız eğitim imkanı sunmaktadır. 2010 yılında ise ”Lösemili Çocuklar Köyü” açılmış, bu sayede Ankara dışından gelen hastalar için ailelerine barınma ve iş imkanı sağlanmaktadır.2012 yılında Ankara’da diğerleri gibi Türkiye’de bir ilk olacak ”Lösemili Çocuklar Kenti” yapılmaya başlanmıştır. Bu alanın yapımı 2015’te tamamlanmış, içerisinde yetişkin hastaların da tedavi göreceği bir hastane, tedavi süresince aynı anda okula da gidebilmeleri için bir okul binası ve konaklama için bir otel bulunmaktadır. Ek olarak her yıl LÖSEV’in liderlik ettiği ”Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası” 26 Mayıs- 1 Haziran tarihleri arasında biraz daha farkındalık yaratma amaçlı kutlanmaktadır.

Sıra Sizde

Aşağıda verilen soruların cevaplarını araştırarak düşüncelerinizi defterinize yazınız.

1. Mahallenizden geçmekte olan belediye otobüsü son zamanlarda saatinde gelmemektedir. Bu sorunun giderilmesi için ne yapılması gerekmektedir?

  • Cevap: Belediye yetkililerine haber verip durumun düzeltilmesini isterim.

2. Komşunuz Ayşe Teyze uzun zamandır tek başına yaşamaktadır. Kimsesi olmayan Ayşe teyze artık evinde ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu konuda Ayşe teyzeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  • Cevap: Sosyal Yardımlaşma Kurumlarına haber veririm.

3. İlkokulu aynı sınıfta okuduğunuz bir arkadaşınızın ailesi onu ortaokula kayıt yaptırmamıştır. Bu arkadaşınızın eğitim ihtiyacının karşılanması için neler yapılmalıdır?

  • Cevap: İlk önce ailesi ile görüşüp ikna etmek gerekir. Bu olmadığı zaman yetkililere haber veririm.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!