Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yerleşme ve Seyahat Özgürlüğü Etkinlik Cevapları (7. Sınıf Sosyal Bilgiler)

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 3. Ünite Ülkemizde Nüfus Sayfa 118, 119, 120, 121 Yerleşme ve Seyahat Özgürlüğü Etkinlik Soruları ve Cevapları

Yerleşme ve Seyehat Özgürlüğü Metni Cevapları (7. Sınıf Sosyal Bilgiler)

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı 

Aşağıdaki metne göre Kerem ile ailesi neden yurt dışına çıkamamışlardır?

  • Cevap: Kerem ve ailesi pasaportları olmadığı için yurt dışına çıkamamışlardır.

Yerleşme ve seyahat hakkının yasalarla kısıtlanması durumuna örnekler veriniz.

  • Cevap: Bir bölgede yerleşim için bina oluşturmak isteniyorsa önce resmi olarak bunun izninin alınması gerekmektedir. İzin verilmediği halde bina yapan kişinin bu yapısı elinden alınır veya yıkılır. Bir kişi herhangi bir suçtan yargılanıyorsa ve bu kişiye yurt dışına çıkma yasağı getirildiyse seyahat etmesi mümkün olmaz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 119 Cevabı 

Bir sokağa çıkma yasağı hangi özgürlükleri kısıtlayabilir? Neden?

  • Cevap: Sokağa çıkma yasağı kişinin çalışma, eğitim görme, sağlık olanaklarından faydalanma ve seyahat etme özgürlüklerini kısıtlayabilir. Çünkü, kişi evinde kalmak zorunda olduğu için bunlardan faydalanamaz.

Haberdeki hangi ifadeler yerleşme ve seyahat özgürlüğünün kısıtlandığım göstermektedir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 119 Cevabı 

  • Cevap: “Doğu Guta’da halk hayatta kalmak için saklandığı sığınaklardan çıkmaya korkuyor.” ifadesi yerleşme ve seyahat özgürlüğünün kısıtlandığını göstermektedir.

Savaşın yaşandığı bir yerde hangi hak ve özgürlükler kısıtlanmış olur? Neden?

  • Cevap: Savaşın yaşandığı bir yerde yerleşme, seyahat etme, eğitim görme, iş hayatına katılma, sağlık imkanlarından yararlanma, barınma gibi haklar ile yaşama hakkı kısıtlanmış olur. Çünkü savaş altında insanlar yaralanıp ölebilir. Bunun dışında herkes can güvenliğini düşündüğü için sosyal yaşamlarını bırakıp bir yerlere sığınmak zorunda kalırlar.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 120 Cevabı 

Yasak nedeniyle yayla ve meralara gidemeyen besiciler hangi zorluklarla karşılaşırlar?

  • Cevap: Besiciler, işlerinden uzaklaştıkları için geçim sıkıntısı yaşarlar. Hayvanlarını yayla ve meralarda besleyemedikleri için gerekli verimi alamazlar. Hayvanlarını ucuza satmak zorunda kalırlar. Beslenemeyen hayvanlar hastalanabilir.

Haberdeki yerleşme ve seyahat özgürlüğünün kısıtlanmasına dair ifadelerin altını çiziniz. Habere neden “insanlık dramı” başlığı verilmiş olabilir?

  • Cevap: “Arakan’da 100.000’den fazla sivilin bugün itibarıyla yerinden edildiğini anlatan Sözcü, 2.000 Arakanlı Müslümanın Myanmar-Bangladeş sınırında mahsur kaldığını, sınırın Bangladeş tarafının hükûmet tarafından kapatıldığını belirtti.” ifadesi yerleşme ve seyahat özgürlüğünün kısıtlandığını gösteriyor. Habere “insanlık dramı” başlığının verilmesinin nedeni Arakanlı Müslümanlara yapılan baskılar ve katliamlardır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 121 Cevabı 

Aşağıdaki haberi okuyunuz. Haber ile ilgili sorunun cevabını defterinize yazınız.

46 yıl sonra suçsuz olduğu anlaşıldı
Amerika Birleşik Devletlerinde 19 yaşındayken 1974’te ömür boyu hapse mahkûm edilen Wil- bert Jones (Vilbırt Cons), 46 yıl sonra masum olduğu ortaya çıkınca özgürlüğüne kavuştu.
Genel ağ haberi, 19 Kasım 2017 (Düzenlenmiştir.)

Sizce haksız yere tutuklanan Wilbert Jones tutukluluk sırasında ve serbest kaldıktan sonra hangi duyguları yaşamıştır?

  • Cevap: Bence çok üzgün ve umutsuz hissetmiştir. İnsanların birkaç saati bile çok değerlidir. Ancak onun 46 senesi hapiste geçtiği için artık hiçbir hayali ve isteği kalmamış olabilir.

Tabloda belirtilen yerleşme ve seyahat özgürlüğünün kısıtlandığı durumlar hakkında gazete veya genel ağdan haberler bulup tabloya haberin özetini yazınız.

  • Cevap

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 121 Cevabı 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 3. Ünite Ülkemizde Nüfus Sayfa 118, 119, 120, 121 Yerleşme ve Seyahat Özgürlüğü Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
11
clap
5
unlike
2
love
2
angry
1
happy
1
confused
0
sad

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!