Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Verilen ifade ile kilimi ilişkilendirerek “Hepimiz aynı kilimin desenleriyiz.” konulu bir kompozisyon yazınız.

Verilen ifade ile kilimi ilişkilendirerek “Hepimiz aynı kilimin desenleriyiz.” konulu bir kompozisyon yazınız. Cevaplarına ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Verilen ifade ile kilimi ilişkilendirerek “Hepimiz aynı kilimin desenleriyiz.” konulu bir kompozisyon yazınız.

Soru:Verilen ifade ile kilimi ilişkilendirerek “Hepimiz aynı kilimin desenleriyiz.” konulu bir kompozisyon yazınız.

  • Cevap: Sizler için 3 farklı kompozisyon yazdık. Dilediğinizi defterinize yazıp ödevinizi yapabilirsiniz.

HEPİMİZ AYNI KİLİMİN DESENLERİYİZ 1. ÖRNEK KOMPOZİSYON

Hepimiz ancak bir olursak bu vatan toprağında bir anlam kazanabiliriz. Tek tek bir puzzlenın parçaları gibi eksik yarım kalırız. Ancak bütün puzzlelar bir araya gelirse bir resim ortaya çıkabilir. Bu ülkenin her bir ferdi aynı değere sahiptir. Ne kadar farklı olursak o kadar zengin oluruz. Türk, Kürt, Arap, Laz ya da Müslüman, Hristiyan, Yahudi fark etmez önemli olan bütün bu zenginliğin bir arada hoşgörü içinde mutlu olabilmeyi yaşamayı başarmasıdır. Çünkü insanlar ancak bir başkasının yaşamının güzelliği ve zenginliğiyle bu ülkeyi bir kilim gibi ince ince örebilirler.

HEPİMİZ AYNI KİLİMİN DESENLERİYİZ 2. ÖRNEK KOMPOZİSYON

Kilimler bildiğimiz gibi binlerce motiflerle var olan desenlerden oluşur. Bu motifler kilimin güzel görünmesini, şık durmasını sağlar. Bunu dünyamıza uyarlarsak binlerce çeşitte insan olması kilim örneğiyle eşdeğer oluyor.  Kilimlerdeki motifler farklı olmalarına rağmen birbirini bütünler. İnsanlarda aynı şekilde dinleri, düşünceleri, yetenekleri, ten renkleri, ırkları ne kadar farklı olursa olsun birbirlerini bütünler. Farklılıklarımız bütün olmamıza engel olamaz.

İnsan nerede ve nasıl bir hayatı olacağını doğarken seçemez. Bunu düşünerek ister zengin ister fakir olsun insanlar birbirlerine saygılı bir şekilde hayatını sürdürmelidir. İnsan hayata gelirken nasıl bir aileden vs. doğacağını bilemez ama nasıl bir karakteri olacağını kendi belirler.

Bazı insanlar kendini ön plana atmayı sever ya da hayatları o yönde ilerler. Aynı kilimlerde baskın gelen motifler gibi örneklendirebiliriz. Şöyle ki geride duran insanlar, alt kademede olan insanlar hep küçük görülür. Verdiğimiz kilim örneğinde olduğu gibi büyük motifleri tamamlayan küçük motiflerdir.

Sonuç olarak, hepimiz bir olursak bu topraklarda bir anlam kazanmış oluruz. Ne kadar farklı olursak o kadar zengin bir toplum oluruz. Önemli olan farklı insanlar olmamız değil bu farklılıklara hoşgörü ile bakarak huzurlu bir şekilde yaşamamızdır.

HEPİMİZ AYNI KİLİMİN DESENLERİYİZ 3. ÖRNEK KOMPOZİSYON

Günlük hayatta gördüğümüz kilimlerin üzerilerinde yüzlerce hatta binlerce desen bulunur. Bütün bu desenler halının daha güzel görünmesini, estetik açıdan daha şık durmasını sağlar ve bu desenler farklı olsalar bile birbirlerini tamamlarlar.

İnsanlar da farklı özelliklere sahiptir. İnsanların dilleri, düşünceleri, tecrübeleri, hobileri, yetenekleri vs. birbirinden farklıdır. Ancak bu farklılık bir arada yaşamaya engel değildir. Birbirimizden farklı olmamız milletçe ayakta durmayacağımız anlamı taşımaz. Nasıl ki bir halının desenleri birbirlerini tamamlıyorsa, toplumu oluşturan insanlar da farklı özellikleriyle birbirlerini tamamlarlar.

Her zaman bu bilinçte olmalı, toplumda kendimize yer edinmek adına, toplumun bir ferdi olduğumuzu unutmamalıyız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!