Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Özgürüm, Sorumluluklarımın Olduğu Yere Kadar Etkinlik Cevapları (7. Sınıf Sosyal Bilgiler)

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 1. Ünite İletişim ve İnsan İlişkileri Sayfa 25, 26, 27, 28, 29 Özgürüm, Sorumluluklarımın Olduğu Yere Kadar Etkinlik Soruları ve Cevapları

Özgürüm, Sorumluluklarımın Olduğu Yere Kadar Metni Cevapları (7. Sınıf Sosyal Bilgiler)

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 25 Cevabı 

Günlük yaşamınızda aşağıdaki görselde yer alan kitle iletişim araçlarından hangisi sizin için daha önemli yere sahiptir? Neden?

 • Cevap: Taşınabilir telefon ya da yaygın deyimle cep telefonu diyebilirim. Çünkü neredeyse her işlemimi cep telefonumla yapabiliyorum. Arkadaşlarımla konuşabiliyor mesaj atabiliyor sosyal ağa girip her türlü işlemimi gerçekleştirebiliyorum.

Ülkemizde kitle iletişim araçları hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

 • Cevap: Televizyonlar eğlence, film, spor ile haber iletme amacıyla kullanılırken, radyo haber ve müzik için, sosyal ağ ise her türlü etkinlik için kullanılmaktadır. Mesela dizi izlemek, görüntülü konuşmak, haber okumak, müzik dinlemek gibi. 

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 26 Cevabı 

“Milli çıkarlara aykırı yayın” denilince aklınıza neler gelmektedir?

 • Cevap: İçerik olarak milli çıkarlarımıza hizmet etmeyen milli çıkarımızı tehdit edecek söz veya eylemlerin yer aldığı yayınlardır. Mesela terör örgütlerinin propagandasını yapmak, bayrağa hakaret edecek içerikleri yayımlamak gibi milli çıkarlara uymayan yayınları yapmamamız gerekir. 

Kitle iletişim aracının muhtar adayı açısından önemi nedir?

 • Cevap: Daha çok kişiye erişmesini sağlamaktadır. Ayrıca projelerini anlatabileceği bir ortama ve kitle iletişim aracına kavuşmuş olmaktadır. Bu da tanınırlılığını arttırmaktadır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 27 Cevabı 

Haberi okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Mesai Arkadaşına Hakaret Etti, Tazminatsız Kovuldu
Mesai arkadaşına söylediği söz yüzünden tazminatsız işten atılan işçi soluğu mahkemede almıştı. Yerel mahkemenin “kıdem ve ihbar tazminatlarını almasına” hükmettiği dosya Yargıtaya gitti. Yargıtayda görülen davada Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği kararı bozarak fiziksel görünümüne yönelik sözleri hakaret saydı. Yargıtay, “Şeref ve haysiyete yönelik bir saldırı var. Mesai arkadaşına sataşmak, düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez.” diyerek yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu.
Genel ağ haberi, 23 Mayıs 2018 (Düzenlenmiştir.)
1. Bu haber, kitle iletişim araçlarında yayınlandığı zaman halk hangi haklarını kullanmış olur ya da halkın hangi haklan ihlal edilmiş olur?

 • Cevap: Halk haklı olduğu bir konuda hakkını arayabilmek için bu kararı emsal olarak gösterebilir. Böylece benzer bir haksızlık durumu da ortadan kalkmış olacaktır.

2. Sizce bu haberi yapan veya yayınlayanlar sorumluluklarını yerine getirmişler midir? Açıklayınız.

 • Cevap: Bence yerine getirmişlerdir. Çünkü haberciliğin birincil amacı halk yararına haber yapmaktır. Bunun da en güzel örneklerinden biri bu haberde karşımıza çıkar. 

3. Sorumluluk sahibi bir vatandaş olarak böyle bir haberle karşılaştığınızda ne yaparsınız?

 • Cevap: Ben hemen bir yere bu haberi arşivlerim. Çünkü benim de başıma benzer bir olay gelirse bu haberi emsal gösterebilirim. Bu haberin böyle bir faydası olduğunu düşünüyorum.

Kitle iletişim araçlarının halkın doğru haber alma hakkını yerine getirdiklerini düşünüyor musunuz? Açıklayınız.

 • Cevap: Her zaman değil. Bazı kitle iletişim araçları sahipleri sadece endi çıkarlarını ve kazançlarını düşünmekte. Bu durumda da halkın bilinçlenmesi veya yararından çok kendi çıkarlarını ön plana çıkarmaktadırlar. 

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 28 Cevabı 

Size ait özel bilgilerin sosyal medyada paylaşılması hangi hakkinizin ihlal edildiğini gösterir?

 • Cevap: Kişisel verilerin korunması hukukuna aykırıdır. Çünkü insanların özel ve şahsi bilgileri hiç bir surette kişinin izni alınmadan, olmadan kullanılamaz. 

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Sayfa 29 Cevabı 

Haberi okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Sokakta İki Kişinin İzinsiz Fotoğrafını Çeken Kişiye 3 Yıl Hapis
Adana, Seyhan’da durakta otobüs bekleyen kız öğrencilerin fotoğrafını çeken F. O. hakkında öğrencilerin şikâyeti üzerine dava açıldı. Duruşmada yeni aldığı cep telefonu ile otobüs durağında 2 kişinin fotoğrafını çektiğini belirten sanık, “Bayanlar fotoğraf çektiğimi fark edip bağırdılar. Bunun üzerine etraftakiler fotoğrafları silmemi istediler. Ben de sildim. Pişmanım.” dedi. Mahkeme, sanığa “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi, hükmün açıklanmasını ise geri bıraktı.
Genel ağ haberi, 14 Haziran 2018 (Düzenlenmiştir.)
1. Sizce bu haberi okuyan kişiler bilgi alma hakkından yararlanmış olurlar mı? Açıklayınız.

 • Cevap: Evet okurlar bilgi alma hakkından faydalanmış olurlar. Çünkü halkı ilgilendiren bir durum söz konusudur. Biz de gün içinde fotoğrafımızı izinsiz çekecek kişilerle karşılaşabiliriz. 

2. Haberin “kitle iletişim özgürlüğü” ile ilgisi var mı? Böyle bir durumla karşılaşsanız ne yaparsınız?

 • Cevap: Kesinlikle var. Ancak yanlış bir şekilde yapılan biriletişim örneği var. Mesela izin alınmadan fotoğraf çekme hiç bir şekilde kitle iletişimini kullanma hakkına girmez. Özel hayatın gizliliğini ihlale girer. 

3. Mahkeme “özel hayatın gizliliğini ihlal” cezasını neye dayanarak vermiştir?

 • Cevap: Çünkü mahkeme sanığın izin çekmediğini, fotoğrafı çekilen kişilerin şahsiyetine bir hakaret durumu olduğuna ve kişisel veriler konusunda bir ihlal yapıldığına hükmetmiştir.

4. “Bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter.” cümlesi ile anlatılmak istenen nedir?

 • Cevap:  İnsanlar düşüncelerinde ve eylemlerinde özgürdür ancak bu özgürlük bir başkasının özgürlük alanını ihlal etmemelidir. Mesela ben müzik dinleme özgürlüğüne sahibim ancak çok yüksek sesle dinleyerek dinlenmekte olan komşumun dinlenme özgürlüğünü kendi zevkim için ihlal edemem.

Aşağıdaki kavram haritasında boş bırakılan yerleri tamamlayınız.

 • Cevap:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 1. Ünite İletişim ve İnsan İlişkileri Sayfa 25, 26, 27, 28, 29 Özgürüm, Sorumluluklarımın Olduğu Yere Kadar Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
clap
1
unlike
1
angry
0
happy
0
love
0
confused
0
sad

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!