Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

5. Sınıf Meb Yayınları Ticaret ve Teknoloji

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 7. Ünite Küresel Etkileşim Sayfa 174, 175, 176 Ticaret ve Teknoloji Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ticaret ve Teknoloji

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 174 Cevabı

Aşağıda MÖ 5. yüzyılda kullanılan bir ticaret yolu olan Kral Yolu anlatılmaktadır. O dönemde kervanlarla yapılan ticarete tüccarlar ne gibi zorluklarla karşılaşmış olabilirler? Tartışınız.

  • Cevap: Tüccarların karşılaştığı en önemli zorluk GÜVENLİKTİR. Ardından Barınma, sağlık ve de Beslenme sorunları yaşamış olabilirler.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 175 Cevabı

Ülkemizde ulaşım teknolojisini geliştirmek için başka neler yapılabilir?

  • Cevap: Kargo uçakları üretilmelidir. Tren yoluna önem verilmelidir. Doğaya zarar vermeden yollar yapılmalıdır.

Meyvelerin ve sebzelerin hava yoluyla taşınmasının ihracatımıza katkısı ne olacaktır? Açıklayınız.

  • Cevap: Bozulmazlar. Böylece tazeliklerini korumuş olurlar. Bu da onların daha iyi şekilde pazarlanmalarını sağlar.

Telefon, Genel Ağ gibi teknolojik araçlar yokken insanlar iletişim için hangi yolları kullanıyor olabilirler? Farklı ülkelerde üretilen ürünlerden nasıl haberdar olabilirler? Söyleyiniz.

  • Cevap: Ulaklar vardı. Kilimlere dokunan motifler vardı. Papirüs ve kağıtlara yapılan çizimler vardı. Mozaiklere kazınmış gravürler vardı.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 176 Cevabı

A. Aşağıdaki haberi okuyunuz. 

Çin ile Avrupa ülkelerini hizmete açılan demir yolu ile birbirine bağlayan çağdaş ‘Demir İpek Yolu” projesi hız kazanıyor. Çin, Belarus, Almanya, Kazakistan, Moğolistan, Polonya ve Rusya, Çin-Avrupa demir yolu hattının geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladı.

Türkiye de proje bağlamında Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattını inşa çalışmalarını sürdürüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, geçen Ocak ayında yaptığı açıklamada, Çin’den Avrupa’ya Türkiye üzerinde yapılacak nakliyenin süre ve maliyet açısında daha avantajlı olduğunu dile getirmişti. Bakan , “Çin’den bir yükü İngiltere’ye, Almanya’ya, Fransa’ya göndermek yaklaşık 45-62 gün sürüyor. Çağdaş İpek Yolu’nun Türkiye ayağı sayesinde bu süre 12-15 güne düşecek. Yaklaşık dörtte biri kadar bir zamanda yük istenilen adrese ulaştırılmış olacak.” demişti.

1. Ulaşım alanındaki bu ve benzeri gelişmeler ülkeler arasındaki ticarete nasıl etkileyecektir?

  • Cevap: Ülkelerin enerji kaynaklarını ve ham maddesini daha ortaklaşa ve güvenli bir şekilde taşımalarını sağlayacaktır. Bu da ülkelerin ekonomik olarak gelişmesine yardımcı olacaktır.

2. Bu ulaşım yolu ülkemize hangi katkıları sağlayacaktır?

  • Cevap: Ülkemizin maddi olarak gelir elde etmesine, dünyada söz sahibi olmamızı sağlayacaktır.

B. Ulaşım ve iletişim teknolojileri bugünkü seviyesine ulaşmasaydı, ülkeler arası ticarete ne gibi zorluklar yaşanırdı? Düşüncelerinizi yazınız.

  • Cevap: Bu kadar hızlı olmayacaktı. Bugün tek tuşla hemen her şeyi getirtmek mümkündür. Eskiden ise dolandırılmak ve de malın çürümesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktaydı.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 174, 175, 176 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!