Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

5. Sınıf Meb Yayınları Teknoloji ve Toplum

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Teknoloji ve Yaşam Sayfa 94, 95, 96, 97 Teknoloji ve Toplum Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Teknoloji ve Toplum

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

Aşağıdaki karikatürü inceleyerek karikatürde ne anlatılmak istendiğini söyleyiniz.

  • Cevap: Ailecek vakit geçirdiğimiz sanıyoruz ama herkes kendi aleminde herkesin elinde telefon. Aslında hep birlikteyiz ama hepimiz yalnızız.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı

Karikatürde teknoloji kullanımı ile ilgili neler vurgulanmaktadır? Açıklayınız. Siz teknolojik ürünleri kullanırken nelere dikkat ediyorsunuz? Örnek veriniz.

  • Cevap: Teknolojiyi tabii ki de kullanmalıyız ama gerektiğinde, artık sokakta oyun bile oynanmıyor neden çünkü herkesin elinde bir teknolojik alet, teknolojiyi gerektiğinde kullanmazsak onun tutsağı oluruz.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı

Aşağıdaki haberleri okuyarak haberlerin altında yer alan soruları defterinize cevaplayınız.

Komşu Kapısı

Akşam oturmaları dediğimiz bir güzellik vardı. Benim bile hatırlayabileceğim bir geçmiş zamana dayanan bu güzellikte komşulara gidilir ve gerçekten sohbet edilirdi. Çocuklar oyunlar oynar, büyükler demli çay kıvamında sıcak sohbetler ederdi. Ne zaman ki evlerin başköşesini televizyonlar almaya başladı, yavaş yavaş kopmaya başladık kendimizden. Önceleri mahallede evinde televizyon olanlara toplanan kalabalıklar, pür dikkat önlerine ne gelirse izlemeye başladılar. Sonra kendi evlerine girdi televizyon. Kanallar çoğaldı. Komşuya ya da bir yakınına gitmek isteyenler, planlarını dizilere göre yapmaya başladılar. “Bu akşam olmaz, benim dizim var.” ziyaretlerin ertelenme sebebi oldu. Sohbet için gidilen ziyaretlerde de ağızları bıçak açmadan, iki lafın beli kırılmadan televizyondaki diziye kitlenmiş hâlde geçen saatlerden sonra “Bir daha bekleriz.”lerle sona erdi ziyaretler.
Mustafa Uçurum, Genel Ağ haberi, 11 Mayıs 2015

Yaylaya Televizyon Sokmadılar

9 Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Şenyuva köylüleri, komşuluk ilişkilerinin bozulacağı gerekçesiyle Sal yaylasına televizyon sokmadı. Köylüler, daha önce de kablolarının yaylada doğal güzelliği etkileyeceği gerekçesiyle imza toplamış, ancak elektrik hatlarının yeraltına alınmasıyla ikna olmuştu. Hava ve gürültü kirliliğine neden olacağına inandıkları araçların girişini önlemek için yol yapımını yaylaya 500 metre mesafede durdurdular. Köylüler, evlerine de ancak patikadan ulaşabiliyor.

Haberlerde teknoloji kullanımının hangi sonuçlarına dikkat çekilmektedir? Siz bu düşüncelere katılıyor musunuz? Neden?

  • Cevap: Teknolojinin komşuculuk üzerinde olan etkisine dikkat çekmektedir. Bende bu düşüncelere katılıyorum çünkü artık eskisi gibi değil her şey herkes birbirinden uzak kimsenin birbiriyle alakası yok.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

Sınıfta öğretmeninizin belirleyeceği iki grup oluşturunuz. Birinci grup teknoloji kullanımının insanlar arasındaki ilişkilerde olumlu etkileri olduğunu savunacaktır. İkinci grup ise teknoloji kullanımının insanlar arasındaki ilişkilerde olumsuz etkileri olduğunu savunacaktır. Dinleyici öğrenciler her iki tarafa sorular soracaktır. Tartışma sonunda dinleyiciler oylama yaparak hangi grubun görüşünü daha iyi savunduğunu belirleyeceklerdir.

  • Cevap:

1. GRUP

Teknoloji kullanımının insanlar arasındaki ilişkilerin de olumlu etkiler yarattığı günümüzde Global dünyanın çeşitli yerlerde var olan akrabaları kolay bir şekilde iletişim araçları ile ulaşmakla beraber ilişkilerimiz en üst seviyede tutabilmektedir. Akrabalarımız veya dostlarımız ve arkadaşlarımız ne kadar uzak olursa olsun İletişim ara şeyler beraber kolay bir şekilde sosyal medya üzerinden ve cep telefonları yardımı ile ulaşabilmekte onların sıkıntılarını üzüntülerini aynı yanında olmuşçasına kolay bir şekilde dinleyebilir ve onlara öğütler verebiliriz. Bunca güzellikler ile beraber teknoloji insan ilişkilerinde insanların bir arada kalmasını sağlayan ve en iyi şekilde ilişkilerin gelişmesini sağlayan en önemli faktörlerden bir tanesi olarak günümüzde karşımıza çıkmaktadır.

2. GRUP

Teknoloji kullanımı insanlar arasındaki ilişkileri zayıflattığı ve insanlar arasındaki ilişkilere zarar verdiği Bilimsel araştırmalar sonucunda kabul görmüş bir görüştür. İnsanların teknoloji bağımlılığı ile beraber ilişkilerini zayıflamasının temel sebebi teknoloji bağımlılığına bağlı olarak sürekli olarak cep telefonları tabletler ve televizyonlar etrafında bir araya gelmesi ve sohbet etmemesi olarak ifade edilebilir. Günümüzde teknoloji kullanımının zararları öyle bir boyuta gelmiş ki aile içerisindeki fertler bile bir araya geldikleri zaman telefonlar uğraşmak da veya televizyon izlemekte birbirleri ile zaman geçirmekten yoksun bir hale gelerek aile yapısını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Sonuç olarak teknolojinin zararlarına örnek Yukarıdaki faktörler ile beraber aile yapısının yıkılacağı sosyal ortamın ortadan kalkarak toplum yapısının bozulacağı ve bunun sonucunda toplum içerisinde yıkım yaratacağını ifade edebiliriz.

Aşağıya teknoloji kullanımının insanlar arasındaki ilişkilere etkisini şiir veya yazı yazarak ya da karikatür çizerek anlatınız.

  • Cevap: Sizler için iki tane şiir yazdık.

Şiir 1

Teknoloji geldi
Herkes ekrana bakıyor
Kimse konuşmuyor
Tatlı sohbetler yok oldu
Komşuluklar unutuldu

Çocuklar oynamıyor
Toplar, ipler yalnız
Herkes yalnız
Teknoloji bizi üzüyor

Şiir 2

Önceden tatlı sohbetler vardı
Çay içer güler eğlenirdik
Teknoloji geldi baş köşeye kondu
İnsanlığımızı unuttuk

Çocukların oyunları vardı
Terler terler su içerdi
Şimdi şarjlar bitiyor
Çocuklar oyunsuz büyüyor

Teknoloji kullanımının artmasıyla geleneklerimizde nelerin değiştiğini büyüklerinizle görüşerek aşağıya yazınız.

  • Cevap: Eskiden komşuluk ilişkileri daha sıcak ve samimiydi. Şimdi ise insanlar birbirlerine karşı daha soğuk durumdalar. Aile içinde kopukluklar olmakta sosyal medya insanları esir almış durumdadır.

Teknolojinin aile ilişkileri üzerindeki etkisini düşününüz. Aşağıdaki resimde konuşma balonunu düşüncelerinize göre doldurunuz.

  • Cevap:

Erkek: Acaba bugün işe nereden nasıl gideyim.

Kadın: Acaba bugün internetten hangi tarifi yapsam.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 94, 95, 96, 97 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!