Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

5. Sınıf Meb Yayınları Olaylar ve Sonuçları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Toplum İçinde Ben Sayfa 14, 15, 16, 17 Olaylar ve Sonuçları Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Olaylar ve Sonuçları

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak yanındaki soruları cevaplayınız. 

“Sizlere bir zamanlar yaşadığımız yerdeki hayatı ve bu hayatın nasıl değiştiğini anlatmak istiyorum. Köyümüz küçük bir göl kenarında yer alıyordu. Bu göl köyümüze hayat veriyordu. Çiftçiler tarlalarını bu gölün suyu ile sulayarak ürün elde ediyor, balıkçılık yapanlar sazan, yayın, kefal gibi balıkları tutuyorlardı. Gölümüz aynı zamanda çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyordu. Pelikan, karabatak, balıkçıl bu kuş türlerinden yalnızca bir kaçıydı. Köyümüze bu kuş türlerini görmek için yerli ve yabancı turistler geliyordu. Bu turistler köyümüzdeki pansiyonlarda kalıyor ve ihtiyaçlarını bizimle alışveriş yaparak karşılıyorlardı. Tüm bu anlattıklarım gölün kurumaya başlamasıyla değişti. Kurak geçen birkaç yıl ve çiftçilerin tarlalarını sulamak için gölden fazla su çekmeleri ile gölümüz giderek küçüldü (Görsel 1.6). Gölümüzü mesken tutmuş olan kuşlar yavaş yavaş başka yerlere göç ettiler. Kuşların göçüyle birlikte köyümüze turistler de gelmez oldu. Pansiyonların boş kalması ile ekonomik olarak zor duruma düştük. Gölün kurumasıyla balık sayısı azaldı, artık balıkçılık yapılamaz hâle geldi. Göl tarlaları sulamayacak kadar küçüldüğünden çiftçiler tarlaları ekmeyi bıraktı. Köyümüzdeki insanlar da gölü terk eden kuşlar gibi göç etmeye başladı. Burada artık çok az insan yaşıyor, göl eski hâline dönmediği için ne kuşlar ne de turistler geliyor”.

1. Gölün kuruması insanları ve diğer canlıları nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.

 • Cevap: Gölün kuruması insanları ekonomik zorluklarla karşılaştırmıştır. Hayvanlar ile kuşlar başka yere göç etmiş, balık sayısı azalmıştır.

2. Köylünün yerinde olsaydınız doğal çevreyi korumak için nasıl bir çözüm bulurdunuz? Açıklayınız.

 • Cevap: Ben olsaydım suyu israf etmez ve suyu temiz bırakırdım.

3. Bulduğunuz çözümün ne gibi sonuçları olabileceğini tahmin ediniz.

 • Cevap: Bulduğum çözümün turistler köyde kalmaya devam eder, hayvanlar başka yere göç etmezlerdi.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 15 Cevabı

Her gün çevremizde (evde, okulda, sokakta) birçok olayla karşılaşıyoruz. Bu olaylardan bazıları bizi doğrudan etkileyebilir. Önceki sayfadaki örnekte olduğu gibi bir olayın birden fazla sebebi ve sonucu olabilir. Aynı olay birçok insanı farklı biçimde etkileyebilir. Etkileri zaman içinde birçok alanda görülebilir. Bunları yaşadığımız yerdeki değişimlere bakarak da fark edebiliriz. Örneğin yaşadığım kente geçen yıl üniversite yerleşke- si için birçok bina yapıldı. Okulun açılmasıyla birlikte çok sayıda öğrenci farklı yerlerden eğitim almak için buraya geldi. Onların kalabileceği yurtlar yapıldı. Şehrimiz öğrencilerin gelmesiyle birlikte kalabalıklaştı. Yaşadığımız mahalleye otobüs seferleri arttı. Ulaşımda güçlükler olmaması için tramvay da yapılacakmış.

Semtimizde alışveriş yapanlar çoğaldı. Çarşıda yeni lokanta ve kafeler açıldığını gördüm. Ayrıca bizim mahalleye büyük bir alışveriş merkezi yapılıyor. Bahçesinde geniş bir park da yer alıyor. Bu hafta öğretmenimizle üniversitenin kütüphanesine gideceğiz. Heyecanla bekliyorum ve merak ediyorum. Görenler, çok sayıda kitabın bulunduğu kütüphanenin harika bir yer olduğunu söylüyor. Resimleri inceleyerek de bu değişimleri fark edebiliriz.

Aşağıdaki resimlerde yukarıda anlatılan değişimlerden hangilerini görüyorsunuz? Siz de meydana gelen değişimlerden birini aşağıdaki alana çiziniz.

 • Cevap:  Bu resimlerde şu değişimleri görüyorum. İnsanlar araştırma yapmak için kütüphaneye gidiyorlar, ders anlatan ve onu dinleyen öğrenciler var, eğlenmek için bir cafeye gidiyorlar, alışveriş merkezinde elbise satan bir firmanın vitrini.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

Denizciler pusula bulunmadan önce kaybolmamak için kıyıları takip ediyorlardı. Pusulanın bulunmasıyla birlikte uzak yerlere yolculuklara çıktılar (Görsel 1.10). Bu yolculuklar sonucunda yeni kıtalar keşfettiler. Keşfedilen yerlerde bulunan farklı ürünler dünyanın çeşitli yerlerine yayıldı. Örneğin, Amerika’da yetişen patates, domates gibi ürünler dünyanın birçok yerinde yetiştirilmeye başlandı.

Sıra Sizde

Aşağıdaki haberi okuyarak ilgili çalışmaları yapınız.

Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu

Ümmiye Koçak, köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için 2001 yılında “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”nu kurdu (Görsel 1.11).

Kendisinin yazıp yönettiği ve köyde yaşayan kadınların sahnelediği tiyatro oyunlarıyla gerek

bölge halkından gerekse sanat dünyasından olumlu tepkiler aldı. “Ben tiyatroya, tiyatronun ne olduğunu bilmeden başladım. Tarsus’tan gelen öğrenciler okulda gösteri yapmıştı. Ben bundan çok etkilendim. Kadınların sesini duyurabilmek, dertlerini, sıkıntılarını anlatabilmek için farklı karakterlerle tiyatro yapalım istedim. Mersin Arslanköy’de ev kadınlarından bir tiyatro grubu kurdum. Provalarımızı çalışırken, bağda, bahçede yaptık”.

Genel Ağ haberi, 6 Ağustos 2013 (Düzenlenmiştir.)

Topluluk belgesele konu olurken çeşitli ödüllerin de sahibi oldu. Yaptıkları film Ümmiye Koçak’a New York (Niv York) Avrasya Film Festivalinde “Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü kazandırdı.

 • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 17 Cevabı

A. Arslanköy Kadınlar Tiyatro topluluğu ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

Topluluğun kuruluş sebepleri neler?

 • Cevap: Topluluğun kuruluş nedeni kadınların dertlerini ve sıkıntılarını çözmektir.

Arslanköy’deki yaşam nasıl etkilenmiş olabilir?

 • Cevap: Bu kuruluş sayesinde kadınlar olumlu yönde etkilenmiş ve birçok sıkıntılarını atlatmışlardır.

Topluluğun üyeleri Kimler?

 • Cevap: Arslanköy kadınlarıdır.

Topluluğun kurulmasının sonuçları nelerdir?

 • Cevap: Sanat dünyasından olumlu tepkiler almıştır.

B. Yaşadığınız yerde fark ettiğiniz bir gelişmeyi yazınız.

B. Yaşadığınız yerde fark ettiğiniz bir gelişmeyi yazınız.

 • Cevap: Kadınlara dikiş kursları, okuma yazma bilmeyenlere kurslar açıldı.

Bundan kimler etkilendi?

 • Cevap: Kadınlar.

Sizin yaşamınızda hangi değişimlere sebep oldu?

 • Cevap: Dikiş kursuna katılma fırsatım oldu.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14, 15, 16, 17 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!