Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

5. Sınıf Meb Yayınları İklim ve Yaşamım

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 3. Ünite Yaşadığımız Yer Sayfa 70, 71, 72, 73, 74, 75 İklim ve Yaşamım Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler İklim ve Yaşamım

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı

Aşağıdaki haberi okuyarak altında yer alan soruları cevaplayınız.Aşağıdaki haberi okuyarak altında yer alan soruları cevaplayınız.

Türkiye’nin doğusunda kar yağışı etkili olurken Muğla’nın Bodrum ilçesinde yazdan kalma günler yaşanıyor. Bodrum’da sıcak havayı fırsat bilen vatandaşlar güneşin yüzünü göstermesi ile birlikte sahil kenarlarına akın etti. Kafeteryaları dolduran az sayıda turist ve Bodrumlular güneşin tadını doyasıya çıkardı. Kars, Ardahan ve Erzurum’da kar yağışının etkili olduğu ve Sibirya soğuklarının geldiği öğrenildi. Ardahan’da hava sıcaklığı eksi 28 dereceye kadar düşerken Ege kıyılarında ise hava sıcaklığı 25 dereceye kadar ulaştı.

Sizce aynı gün içerisinde Bodrum ve Ardahan da neden farklı hava olayları yaşanmaktadır? Hava durumu bu şehirlerde yaşayan insanları nasıl etkilemiş olabilir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Aynı gün içinde ikisinde de farklı hava durumu koşullarının olmasının nedenleri iklim, coğrafi koşullar, yerel koşulların farklılığıdır. Ardahan daha yüksek olduğu için daha yağışlıdır. Bodrum ise denizin de etkisiyle daha yumuşak bir havaya sahiptir. Bu şehirde yaşayan insanlar iklimsel değişiklikler dolayısıyla daha farklı giyinmekte, daha farklı binalar yapmakta ve daha farklı beslenmektedir.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı

Aşağıdaki cümleler iklimle mi hava durumuyla mı ilgilidir? Yanındaki boşluklara yazınız.

  • Cevap:

Bugün hava güneşli. → HAVA DURUMU

Erzincan’da kışlar kar yağışlı geçer. → İKLİM

Rüzgar çok sert esiyor. → HAVA DURUMU

Karadeniz kıyıları her mevsim yağışlıdır. → İKLİM

Ülkemizde iklimlerin etki alanını gösteren aşağıdaki haritayı inceleyip yaşadığınız yerde hangi iklimin etkili olduğunu söyleyiniz.

  • Cevap: Yaşadığım yörede Marmara İklimi hakimdir. Kışlar çok soğuk olmamakla beraber yazları kurak ve sıcak geçmektedir.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı

Yaşadığınız yerin ikliminin hayatınıza etkisini aşağıdaki başlıklara göre değerlendirerek yazınız.

  • Cevap:

Beslenme: Yetiştirilen ürünler farklılık gösterir. Bu da yeme içme alışkanlığının farklı olmasını sağlar.

Giyim: Havanın soğukluğuna veya sıcaklığına göre insanların giydikleri giysiler değişir.

Konut Tipi: Konut tipi kar yağışına ya da güneşli gün sayısına göre değişiklik gösterir.

Bitki örtüsü: Yağış durumuna göre bitki örtüsü farklılık gösterir. Çok yağış olan yerde orman olur. Az yağış olan yerde ise bozkırla vardır.

Ulaşım: Yer şekilleri ne kadar değişik olursa ulaşım araçları da ona göre değişiklik gösterir. Çok karlı yerlerde yollar kışın kapanabilmektedir.

Turizm: Yağışın türüne göre ve de güneşli gün sayısına göre turizm çeşidi farklılık gösterir. Mesela kar yağışının çok olduğu yerde Kayak Turizmi güneşin ve denizin olduğu yerde de Yüzme ve de güneşlenme turizmi artış gösterir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 70, 71, 72, 73, 74, 75 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!