Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

5. Sınıf Meb Yayınları Haklarımı Kullanıyorum

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Üretimden Tüketime Sayfa 141, 142, 143, 144 Haklarımı Kullanıyorum Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Haklarımı Kullanıyorum

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 141 Cevabı

Tüketiciler satın alınan ürünle ilgili bir sorun yaşadığında neler yapabilir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Tüketiciler satın alınan ürünlerle ilgili bir sorun yaşadığı ilk olarak aldığı ürünü satın aldığı yere götürmeli ve ürün hakkında fişle beraber Şikayetini ifade etmelidir. Satıcı ürününü kabul etmezse Tüketici haklarına şikayet ederek ürün hakkında şikayetimizi belirtecek bir dilekçe yazmalıyız.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı

Öncelikle ürünü nereden ve ne zaman aldığımızı kanıtlamamız gerekir. Bunun için de bize verilen satış fişi, fatura veya satış sözleşmesini saklamalıyız.

Hatice: Peki Cengiz satış fişini saklasaydı çantayı değiştirebilir miydi?

Yetkili: Satılan malın taşıması gereken veya vadedilen nitelikleri taşımaması durumunda o mal ayıplı olarak nitelendirilir. Ayıplı mal konusunda Tüketici Hakları Kanunu tüketiciye seçenekler sunar. Buna göre ayıplı malı değiştirebiliriz veya ödediğimiz paranın iadesini isteyebiliriz. Ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirilmesini de isteyebiliriz. Ya da ücretsiz olarak tamir ettirebiliriz.

Ülkü: Satin aldıklarımız bozulduğunda onları değiştirebilir miyiz?

Yetkili: Ürünleri kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar ürünün etiketi, ambalajı ya da kullanma kılavuzunda yazar. Bu talimatlara uygun olarak kullanmadığımızda ürünü iade edemeyiz.

Çetin: Bizim marketten aldığımız deterjanın üzerindeki etiket fiyatı ile kasa fiyatı aynı değildi. Böyle bir durumda ne yapmalıyız?

Yetkili: Bir ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark varsa tüketici lehine fiyat üzerinden satış yapılır. Yani hangi fiyat daha düşükse kasada o ödenir.

Asya: Biz bir ütü satın almıştık. Eve gelip kullandığımızda arızalı olduğunu gördük. Faturası ile birlikte satıcıya götürdük. Ancak satıcı ürünü değiştirmeyi kabul etmedi. Bu durumda ne yapmalıyız?

Yetkili: Satıcıyla yapılan bütün görüşmeler sorunu çözmeyebilir. Bu durumda tüketicinin haklarını öğrenmek ve şikâyetlerimizi iletebilmek için başvurabileceğimiz yerler var: Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, Tüketici Mahkemeleri, Ticaret Bakanlığı’nın Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü 175 Alo Tüketici hattı, Tüketici Bilgi Sistemi, tüketicinin korunmasına yönelik faaliyet gösteren dernek ve vakıflar.

Mustafa: Peki bu kurumlara nasıl başvurulabilir?

Yetkili: Bu durumda şikâyet konusunu içeren bir dilekçe kaleme alınmalı ve dilekçede belirtilen konuya ait fiş, fatura gibi belgeler eklenmelidir. Ayrıca bu kurumların Genel Ağ sitelerinde şikâyet dilekçeleri vardır. Bunları doldurarak dijital başvuru da yapabiliriz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı

SIRA SİZDE

Arda hafta sonu kahvaltı hazırlayan annesi ve babasına yardım ediyordu. Annesi buzdolabını açtığında peynirin bittiğini fark etti. Arda’dan hemen sokağın köşesinde bulunan marketten peynir almasını istedi. Arda peyniri alıp dönünce kahvaltılarını yapmaya koyuldular. Ancak peynirden hiç hoş olmayan kokular geliyordu. Anlaşılan peynir bozuktu. Annesi kutunun üzerinde yazan bilgilere baktığında son kullanma tarihinin de geçmediğini gördü. Arda peyniri atmak zorunda olduklarını ve paralarının boşa gittiğini düşünerek üzüldü. Bunun üzerine annesi Arda ile birlikte markete gitti. Marketteki görevli peyniri incelediğinde gerçekten bozuk olduğunu anladı. Arda’nın alışveriş esnasında aldığı fişi kontrol ederek peyniri yenisi ile değiştirdi. Bu olayda Arda’nın kafasında pek çok soru işareti belirmişti. Eve dönerken annesine aşağıdaki soruları sordu. Bu sorulara annesi ne cevap vermiş olabilir?

Peynirin üzerinde neden son kullanma tarihi var?

  • Cevap: İnsanların peynirin ne zamana kadar tüketebileceklerini bilerek zehirlenmelerinin önüne geçmek için ve de ürünün ne zamana kadar bozulmadan tüketilebileceğinin bilinmesi için vardır.

Marketteki görevli neden alışveriş fişini kontrol etmek istedi?

  • Cevap: Çünkü bu peynirin kendi marketinden alınıp alınmadığını kontrol etmek için. Başka yerden alındıysa alınan yerden değiştirilmesi gerektiği için.

Bozulan her şeyi yenisi ile değiştirebilir miyiz? Neden?

  • Cevap: Hayır değiştiremeyiz. Ancak satıcı hatasından dolayı ya da garanti kapsamında olan eşyaları değiştirebiliriz.

Satıcı ürünü değiştirmek istemezse ne olur?

  • Cevap: Tüketici Haklarını Koruma Derneklerine gitmeli ve hakkımızı savunmalıyız.

Tüketici hakları ile ilgili başvurabileceğimiz kuruluşlar hangileridir?

  • Cevap: Tüketiciyi Koruma Dernekleri, Mahkemeler, Esnaf Odaları vs.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 144 Cevabı

Arda’nın satın aldığı bozuk peynirle ilgili sorununu satıcı ile çözemediğini varsayarak aşağıdaki dilekçeyi kişisel bilgiler dışında onun adına doldurunuz.

  • Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 141, 142, 143, 144 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!