Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

5. Sınıf Meb Yayınları Egemenlik ve Bağımsızlık Sembollerimiz

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 6. Ünite Toplum İçin Çalışanlar Sayfa 162, 163, 164 Egemenlik ve Bağımsızlık Sembollerimiz Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Egemenlik ve Bağımsızlık Sembollerimiz

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

Millî egemenlik ve bağımsızlık denildiğinde aklınıza neler geliyor?

  • Cevap: Milli egemenlik yönetimde halkın söz sahibi olması anlamına gelir. Bu da halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelmektedir.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 163 Cevabı

Bayrağımızı özel günlerde evlerimize, iş yerlerimize asıyoruz. Okulda karşısına geçip İstiklâl Marşımızı okuyoruz. Oturulan veya ayakla basılan yerlere koymuyoruz. Daima temiz tutuyor ve ona her baktığımızda şehitlerimizi hatırlıyoruz.

Çocuğun sözlerine siz de bayrağımıza verdiğimiz değerle ilgili bir cümle ekleyiniz.

  • Cevap: Bayrağımızı her ne olursa olsun her zaman en yukarıda tutuyoruz..

İstiklâl Marşı başka nerelerde okunuyor? İstiklâl Marşı okunurken nasıl davranıyorsunuz?

  • Cevap: Milli bayram ve törenlerde, spor müsabakalarında, uluslararası spor müsabakalarında, önemli gün ve haftaların kutlanımında…

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı

Aşağıdaki alana Türk bayrağı ya da İstiklâl Marşı ile ilgili duygularınızı şiir, yazı veya resimle anlatınız.

  • Cevap:

TÜRK BAYRAĞI

Türk bayrağı milletimiz için önemli olan en kutsal ögelerden bir tanesidir. Türk bayrağı rengindeki al kırmızısını şehitlerimizin vatan için dökmüş olduğu kanları ifade etmektedir. İşte bu nedenle Türk bayrağımızın el üstünde tutulması şehitlerimize olan Saygının ve sevginin gösterilmesi amacıyla dünyada bütün platformlarda ayyıldızlı Türk bayrağımızın göklere çekilmesi ve baş üstünde tutulması gerekmektedir.

İSTİKLAL MARŞI

İstiklal Marşı bir milletin Nasıl yeniden doğarak tüm Cihan’ı karşısına alarak kazanmış olduğu bir milli mücadelenin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Türk milleti Kurtuluş Savaşı’nda ve milli mücadele döneminde yaşamış olduğu sıkıntıları üzüntüleri sevinci Özgürlük Yürüyüşü ne ifade eden bizlerin nasıl bir özgürlüğe sahip olmamız gerektiğini ve bağımlı bir şekilde yaşayamayacağımız ifade eden en güzel örnektir. İşte bu nedenle sürekli olarak İstiklal Marşı’nda saygı duyarak onu tüm dünyaya tanıtmalı ve Türk milletinin bağımsızlık için neler yapabileceğini tüm dünyaya sürekli olarak hatırlatmalı ve göstermeliyiz.

Aşağıdaki tabloya Türk bayrağı ve İstiklâl Marşı’nın milletimiz için önemini yazınız.

  • Cevap:

Türk Bayrağı: Türk bayrağına kırmızı rengini veren şehit atalarımız vatanı bizler emanet etmiştir. Bu değeri korumak ve saygınlığını bozmadan her zaman yüceltmek bize atalarımızdan kalan bir görevdir.

İstiklâl Marşı: İstiklal Marşı kurtuluşumuzu simgeleyen ve vatanın kurtulması için canını seve seve feda eden atalarımıza olan saygımızı belirtmek için değer vermekteyiz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 162, 163, 164 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!