Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Ülkemizin ihracatını artırmak için neler yapılmalıdır? Düşüncelerinizi yazınız.

Ülkemizin ihracatını artırmak için neler yapılmalıdır? Düşüncelerinizi yazınız.‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Ülkemizin ihracatını artırmak için neler yapılmalıdır? Düşüncelerinizi yazınız. 

3. Ülkemizin ihracatını artırmak için neler yapılmalıdır? Düşüncelerinizi yazınız.

  • Cevap:

Bir ülkenin ekonomik anlamda kalkınması kurduğu dış ticaret dengeleri ile doğrudan ilintilidir. Kişi başına düşen milli gelir oranının yüksek olabilmesi için de o ülkede ihracatın artırılması gerekmektedir. Türkiye’deki ekonomik durum mercek altına alındığında dengeyi sağlamanın ve krizi aşmanın en sağlam yolunun üretimi artırmak ve üretilen ürünlerin ihracatını yapmak olduğu söylenebilir. Bunu yapmak için de şirket ve kuruluşların yeni ve güçlü pazarlama stratejileri geliştirmeleri,  ilgili noktalarla işbirliği içine girmeleri ve pazar payını artırmaya odaklanmaları gerekiyor.  Bir ülke için sağlıklı ve dengeli seyreden bir ekonominin olmazsa olmazı olan ihracatı artırmak için neler yapılmalıdır, ne gibi bir yol haritası oluşturulmalıdır gelin daha detaylı bakalım.

Üretilen ürün yahut hizmetin nereye satılacağının kararlaştırılması ihracattaki ilk adım olmalıdır. Bu adımı atmadan önce de rakiplerin dikkatlice mercek altına alınması ve pazar araştırmasının yapılması gerekiyor. Bu noktada kıyas yapabilmek önemli. Tüm ticari veri kaynakları gözden geçirilerek analiz edilecek ve mevcut pazarlar tanımlanacak. Kendi şirketinizin muadili ürünlerin ve/veya hizmetlerin tüketim rakamlarını bilmek ve olası yeni pazarların büyüme oranlarını hesaplamak da oldukça önemli bir adım. Bitmedi. Bir önemli adım da seçilen pazara mahsus olan tüm bilgiler, kültürel ve sosyal yapı, o toplumun kültürel vizyonu ve görenek mirası süzgeçten geçirilerek kavranmalı. Pazarda yer alan rakipleri tanımak ve doğru adım atabilmek için bu süreci de iyi yönetmek gerekiyor.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Sayfaları Kitabı Cevapları 7. Ünite Sayfa 14 Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap