Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Pazırık Halısı, Türk kültürünün hangi alanında bize bilgi vermektedir? Söyleyiniz.

Pazırık Halısı, Türk kültürünün hangi alanında bize bilgi vermektedir? Söyleyiniz.  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Pazırık Halısı, Türk kültürünün hangi alanında bize bilgi vermektedir? Söyleyiniz.

Soru: Pazırık Halısı, Türk kültürünün hangi alanında bize bilgi vermektedir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Türk Kültürünün özellikle Dokumacılık alanında kilim örmedeki sanatta ne kadar ileride olduğu hakkında bize bilgi vermektedir. 

Pazırık Halısı hakkında kısa bilgi: Pazırık halısı, Altay Dağlarının eteklerinde Pazırık vadisinde, beşinci kurganda bulunmaktadır. Milattan önce 3. Yüzyıl tarihine denk gelen bir hun halısıdır. Bu halı ilk Türk halısı olarak tarihe geçmektedir. Halıda kullanılan yaldız şekilleri ve lotus (nilüfer) süslemeleri ile donatılmıştır. Eserin orta taraflarında 24 adet alan içerisinde bazı araştırmalara göre dört yapraklı çiçek modeli bulunmaktadır. Bu 24 adet model 24 Türk boyunu temsil ettiği söylenmektedir. Bu bilgi bize Trük boyları ile ilgili bilgi vermektedir.  Desenlerin içinde at motifleri de bulunmaktadır. Bu Türklerin atlara ne kadar önem verdiğini bize göstermektedir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 54 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!