Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa yaptığı katkılara örnekler veriniz.

“Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa yaptığı katkılara örnekler veriniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa yaptığı katkılara örnekler veriniz.

Soru: Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin insanlığa yaptığı katkılara örnekler veriniz.

  • Cevap: 

Mezopotamya ve Anadolu Medeniyetleri insanlığa birçok katkı sağlamışlardır. Bu kapsamda, Babiller, Hammurabi kanunlarını belirlemişlerdir. Hukuk alanında bilinen ilk önemli kanunlar olan bu kanunlar bu süreç sonrasında birçok hukuk sistemine örnek oluşturmuştur. Asurlar tarafından su kanalları ve barajlar inşa edilmiştir. Bu kapsamda şehircilik ve tarım açısından insanlığın gelişimine önemli katkılar sağlamışlardır. Buna ek olarak edebi eserlerin yer aldığı kütüphaneler de inşa etmişlerdir. Urartular inşa ettikleri su kanalları ve barajlar ile insanlığa katkı sağlamışlardır. Çanak, çömlek ve mobilya yapımında usta olan medeniyet bu alanlarda da önemli eserler vermiştir. Lidyalılar, ekonomik açıdan oldukça önemli olarak madeni parayı ilk kez kullanan toplumdur. Bir ticaret yolu kurmuş ve bu sayede ticaret açısından öncü olmuşlardır. İyonlar günümüz Latin alfabesinin gelişimine katkı sağlamışlardır. Parayı kullanmış, kentler kurmuş, şehirlerinde tiyatro, kütüphaneler inşa etmişlerdir. Sümerler tarafından icat edilen çivi yazısı insanlığa olan önemli katkılardan bir tanesi olmuştur. Yazının gelişimine önemli bir katkı sağlamıştır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları Sayfa 65 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Yorum Yap