Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı

Soru: “Asker ya da subay olmak. Eski Osmanlı İmparatorluğu’nun son devrinde, hele Osmanlı Rumeli’sinin ordu ve askerî merkezlerinde yaşayan Türk çocuklarının büyük aşkıydı; Rumeli’nin şehir ve kasabalarında çocuklar gözlerini sabahları dünyaya, talim boruları, asker mızıkaları yahut da kapılarının önlerinden geçen süvarilerin nal sesleriyle açarlardı. Çocukların rüyalarını askerlik süslerdi. Oyunları askerlik oyunlarıydı. Asker mekteplerinin çocukları, renkli üniformaları, süsleri ve kılıçlarıyla bütün diğer çocuklardan, gençlerden ayrılırlardı. Hele kılıçlar! Kılıç, yüce, paha
biçilmez nesneydi. Gururun, şerefin, tartışma kabul etmez belgesiydi. Osmanlı Rumeli’sinin, hele kılıç taşımaya hak kazanan gençleri için dünya, kılıcın etrafında dönerdi.”

Türk çocuklarının askerliğe ilgisinin nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Türk şehirlerinin birçoğu askeri birliklerle iç içedir. Çocuklar büyümeye başladıkları dönemlerde hep askerleri, silahları ve askeri diğer gereçleri görmektedirler. Bu kültürün içinde yaşayan çocukların hayallerinde de oyunlarında da askerlikle ilgili figürler görürüz. Bu yüzden Türk çocukları askerliğe ilgi duyarlar.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Yorum Yap