Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 99 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları Biryay Yayınları

Aşağıdaki etkinliğin üst bölümünde Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi’ne ait olaylar, alt bölümünde de bu olaylara ait özellikler verilmiştir. Hangi olayın, hangi özellikle ilgili olduğunu bulunuz; numarasını özelliğin baş tarafındaki boşluğa yazarak eşleştiriniz. Bu olaylardan yola çıkarak, Batı Cephesi’nin Milli Mücadele içindeki önemini sayfa sonunda ayrılan bölüme yazınız.

Batı Anadolu Kuvayımilliye birlikleri, düşmana cesurca karşı koydu, halkı korudu ancak düşmanı yurttan atma konusunda yeterli değildi. Bu nedenle Kuvayımilliye’nin dağıtılması, yerine yeni bir ordunun kurulması gündeme geldi.

  • Cevap: Düzenli ordunun kurulması

Yeni kurulan düzenli ordunun ilk askerî başarısı oldu. Bu zafer sonrasında İtilaf Devletleri, Londra Konferansı’nı topladı.

  • Cevap: Birinci İnönü Savaşı

Savaşın sonunda Mustafa Kemal başkomutan oldu. Başkomutan Mustafa Kemal tarafından Türk ordusunun silah, araç gereç, mühimmat, yiyecek ve donatım malzemesi eksiklerinin giderilmesi için Tekâlif-i Milliye emirleri yayımlandı.

  • Cevap: Kütahya-Eskişehir Savaşları

Yunanların son saldırı savaşı oldu. Bu zaferle Türk ordusunun Viyana önlerinden beri devam eden geri çekilme süreci durdu. Savaş sonrası Mustafa Kemal’e TBMM tarafından gazilik unvanı ve mareşallik rütbesi verildi.

  • Cevap: Sakarya Meydan Savaşı

Kurtuluş Savaşı boyunca yapılan bu tek saldırı ile kesin zafer kazanıldı. Artık diplomatik zaferler için ortam hazırdı. Sömürgeci devletlerin Anadolu’ya yönelik beklentileri boşa çıkarıldı.

  • Cevap: Büyük Taarruz

Doğu Trakya, İstanbul ve Boğazlar savaş yapılmadan geri alınmıştır. Sevr Antlaşması’nın geçersizliği kanıtlanmış, Misakımillî büyük ölçüde gerçekleşmiştir. İtilaf Devletleri Osmanlı’yı hukuken yok saymıştır.

  • Cevap: Mudanya Ateşkes Antlaşması

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap