Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 98 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 98 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 98 Cevapları Biryay Yayınları

Mudanya A teşkes A ntlaşması’nın maddeleri şu şekilde özetlenebilir:

28. Kaynak:

1. Sözleşmenin yürürlüğe girmesi üzerine Türk-Yunan silahlı kuvvetleri arasındaki çarpışmalar durdurulacaktır.
2. Bu sözleşmenin yürürlüğe girmesinden sonra Yunan kuvvetleri, Doğu Trakya’dan çekilecektir.
3. Doğu Trakya’nın Yunan askerleri tarafından boşaltılması, bu ateşkesin yürürlüğe girmesini izleyen ilk on beş gün içinde gerçekleştirilecektir. Otuz gün içinde de bölge Türk mensuplarına bırakılacaktır.
4. TBMM Hükûmeti’ne devredilen yerlerin güvenliğini sağlamak için ulusal jandarma güçleri gönderilecektir. Subaylar da dâhil olmak üzere jandarma gücü sekiz bin kişi olacaktır.
5. TBMM Ordusu, barış konferansına kadar hatta konferans süresince Çanakkale ve Kocaeli bölgesinde belirlenen bir çizgide duracaktır.
6. İtilaf Devletleri askerleri barış yapılıncaya kadar İstanbul’da kalacaktır.
(Ahmet Mumcu, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, s. 167-168) (Düzenlenmiştir.)

Mudanya Ateşkes Antlaşması (Fotoğraf 3.15), Türk Bağımsızlık Savaşı’nın zaferle sonuçlandığını gösteren diplomatik belgedir. Doğu Trakya, İstanbul ve Boğazlar savaş yapılmadan geri alınmıştır. Sevres (Sevr) Antlaşması’nın geçersizliği kanıtlanmış, Misak-ı Millî büyük ölçüde gerçekleşmiştir. Boğazlar ve İstanbul bölgesi barış antlaşmasından sonra TBMM yönetimine bırakılacaktır. Buna göre başta İngilizler olmak üzere İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti’ni hukuken yok saymış, yeni Türk devletini kabul etmişlerdir. Bu sayede barış ortamına zemin hazırlanmıştır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap