Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 90 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 90 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 90 Cevapları Biryay Yayınları

Sakarya Meydan Savaşı (23 Ağustos – 13 Eylül 1921)

Yunan ordusu, İngiltere’nin yönlendirmesi ve desteği ile 13 Ağustos 1921’de Sakarya’daki Türk siperlerine doğru harekâta başladı. Kütahya-Eskişehir Savaşı’ndan sonra Türk ordusu Sakarya Nehri’nin doğusuna çekilmişti. 15 Ağustos’ta Yunan kralı Konstantin, ordularına “Ankara’ya!” emrini verdi; son bir saldırı ile Millî Mücadele’nin merkezini ele geçirmek, savaşı tamamen bitirmek istiyorlardı. 23 Ağustos 1921’de Yunan ordusunun saldırısıyla Sakarya Meydan Savaşı başladı. Yunanlar durmaksızın ilerleyerek Türk ordusunun Sakarya’daki savunma hattına dayandı. Yunan ordusu Ankara yakınlarına, Polatlı’ya kadar ilerledi; Ankara’dan top sesleri duyuluyordu. Savaş, yaklaşık yüz kilometrelik bir cephe üzerinde yirmi iki gün yirmi iki gece sürdü (Harita 3.6).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 90 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap