Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 89 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 89 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 89 Cevapları Biryay Yayınları

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, 7-8 Ağustos 1921 tarihlerinde uygulamaya koyduğu “Tekâlif-i Millîye Emirleri” ile “topyekûn savaşı” başlattı. 17. Kaynak: Mustafa Kemal Paşa, topyekûn savaşı Söylev’de şöyle tanımlamıştır: “Millet fertleri, yalnız düşman karşısında bulunanlar değil, köyde, evinde, tarlasında bulunan herkes silâhla vuruşan savaşçı gibi kendini vazifeli sayarak bütün varlığını yalnız mücadeleye verecekti. Bütün maddî ve manevî varlığını yalnız vatan savunmasına vermekte ağır davranan ve müsamaha gösteren milletler savaş ve çarpışmayı gerçekten göze almış ve başarabileceklerine inanmış sayılmazlar.”

Tekâlif-i Millîye Emirlerinin uygulamasını sağlamak için İstiklâl Mahkemeleri kuruldu. Emirlerde belirtilen şartları yerine getirmeyen sorumlular ile bu emirlerin dışında uygulamada bulunan görevliler sert bir biçimde cezalandırıldı.

Resmi inceleyiniz. Resimde Türk ulusunun hangi özellikleri yansıtılmıştır?

  • Cevap: Kurtuluş Savaşı’nda başarı elde edebilmemiz için silah, cephane gibi malzemelere ihtiyacımız gerekiyordu. Ancak yeterli malzemeler yoktu ve almak için imkanlar da yetersizdi. Bundan dolayı Atatürk halka yardımcı olmaları için seslendi. Bunun karşılığında halk düşmanla mücadele etmek için elinde ne var ne yoksa orduya bağışladı. Resimde bu durum çizilmiştir.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 89 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap