Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 84 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Biryay Yayınları

Batı Cephesi’nde oldukça zor koşullarda bir savaş yaşanırken Mustafa Kemal’in Maarif Kongresi’ni toplamasının nedeni nedir? Sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: 15-21 Temmuz 1921 tarihleri arasında yapılan Maarif Kongresi, yani Eğitim ve Öğretim Kongresi sırasında Kütahya-Eskişehir Muharebeleri yapılıyor, ordu geri çekiliyordu. Bu kritik ortamda böyle bir kongrenin yapılması Atatürk’ün eğitime verdiği önemi gösterir. Kongrenin yapılmasının bir sebebi de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yani Ankara hükumetinin Anadolu’ya hakim olduğunu göstermek, gelecek için de bir yatırım yapmaktır. Nitekim Atatürk bu kongrede eğitimin durumu hakkında bilgi almıştır. Mustafa Kemal Atatürk, aynı zamanda kadın ve erkek öğretmenleri beraber oturtarak inkılapçı bir ruh ortaya koymuş, insanların da bu konuda ne düşünebileceğini ölçmüştür. Mustafa Kemal, cahillik ve ilkellikle savaşın en az düşmanla savaşmak kadar önemli olduğunu düşünüyordu. Bunun nedenini belirtiniz. Atatürk düşmanlarla verdiği savaş kadar cahillikle de savaş vermiş, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine eriştirmek için çok uğraşmıştır. Eğitim ve öğrenimi kolaylaştırmak için Arap harflerinden Latin alfabeye geçilmiştir. Dünya ile aynı seviyeye ulaşmak için tüm benliğiyle uğraşmıştır. ”Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.” diyen Atatürk bir başöğretmen olarak bizler için mücadele etmiştir.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap