Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 82 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları Biryay Yayınları

…ortadan kaldırmak hem de TBMM’nin askerî açıdan daha fazla güçlenmesini engellemek amacındaydılar. Ankara’ya kadar ilerleyip sonuca ulaşma gayretiyle Bursa üzerinden Afyon ve Eskişehir’e doğru saldırıya geçtiler. Bilecik ve Adapazarı’nı işgal ettiler (Harita 3.4).

Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa Yunan kuvvetlerini İnönü’de karşıladı. 27 Mart’ta şiddetli çarpışmalar yaşandı. Aynı zamanda Uşak üzerinden hareket eden diğer Yunan birlikleri de 28 Mart’ta Afyon’u işgal etti. Buna rağmen Ankara’nın emriyle Güney Cephesi’nden Refet Bey komutasındaki birliklerin bir kısmı İnönü’ye gönderildi. Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, 31 Mart’ta karşı saldırıya geçti. 1 Nisan’da Yunanlar geri çekilmek zorunda kaldı. Geri çekilirken Bilecik ve Söğüt’ü yaktılar. Yunan birlikleri, Türk ordusu tarafından etraflarının sarıldığını fark edince 7 Nisan’da Afyon’dan çekilmek zorunda kaldı.

Yunanların Türk ordusu karşısında bir kez daha yenilgiye uğraması, İtilaf Devletleri arasındaki görüş ayrılıklarını artırdı. İtalya, işgal bölgelerini boşaltma kararı aldı. Zonguldak’taki birliklerini çeken Fransa, TBMM Hükümeti ile anlaşma zemini aramaya başladı. İngilizlerin Yunanlara olan güveni sarsıldı. Ayrıca sömürgelerinde bulunan Hintli Müslümanlar Millî Mücadele’yi desteklemeye ve İngilizlere sorun çıkarmaya başladılar. İkinci İnönü Zaferi sonucunda halkın düzenli orduya güveni arttı. Diğer sayfadaki alıntıdan da anlaşılacağı üzere Türk ulusu ile TBMM arasındaki bağlar daha da güçlendi.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 82 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap