Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 78 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları Biryay Yayınları

Birinci İnönü Savaşı (6-10 Ocak 1921)

Batı Anadolu’yu işgal eden Yunanlar, Eskişehir üzerinden Ankara’ya ulaşarak Anadolu’da başlayan Millî Mücadele hareketini sona erdirmek amacındaydılar. Ethem’in ayaklanmasını da fırsat bilerek Bursa-Uşak çizgisinden Eskişehir yönüne 6 Ocak 1921’de saldırdılar. İsmet Paşa komutasındaki yeni kurulan düzenli ordu birlikleri, Yunan kuvvetlerini İnönü mevkiinde karşıladı (Harita 3.2) ve kendisinden kat kat üstün olan Yunan ordularını 10 Ocak 1921’de durdurdu.

Birinci İnönü Zaferi, BMM’nin kurduğu düzenli ordunun ilk askerî başarısı oldu. Albay İsmet Bey, general rütbesine yükseltildi. Halkın BMM’ye olan güveni ve umutlarıyla orduya katılım arttı. Bu ortamda Ethem İsyanı tamamen bastırıldı. 20 Ocak 1921’de BMM’nin çalışmalarını hukuksal bir zemine oturtan Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun (1921 Anayasası) ve 12 Mart 1921’de İstiklal Marşı’nın kabulü bu zaferden sonra gerçekleşmiştir. Birinci İnönü Zaferi’nin uluslararası alanda birçok diplomatik kazanımı oldu. İtilaf Devletleri TBMM’yi, 21 Şubat 1921’de düzenlenen Londra Konferansı’na davet ettiler. 1 Mart 1921’de Afganistan’la dostluk antlaşması imzalanırken 16 Mart 1921’de de Sovyet Rusya ile Moskova Antlaşması imzalandı.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 78 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap