Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 77 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları Biryay Yayınları

1. “Topyekûn mücadele, düzenli ordu” kavramları ne demektir? Araştırınız.

  • Cevap: Topyekûn, “toplu olarak” anlamına gelir. Topyekûn mücadele ise, bir devletin sahip olduğu tüm kaynakları ortaya koyarak hep birlikte düşmana karşı kendi iradesini büyük bir kararlılıkla kabul ettirmesi demektir. Düzenli ordu ise, “her türlü eğitimi, donanımı bulunan asker gücü” demektir. Daha açık ifadeyle, “belirli bir devletin altında eğitimden geçirilmiş ve belirli bir düzen içinde oluşmuş askeri birlik” demektir.

2. Mondros Ateşkes Anlaşması’ndan sonra gerçekleşen işgallere karşı Türk halkı hangi yöntemlerle mücadele etmiştir? Araştırınız.

  • Cevap: Türk halkı başlangıçta haklarını hukuksal yollardan aramaya çalışmıştır. Ancak Ermeni ve Rum işgallerinin başlaması, tepkilerini sertleştirmiştir. Bu amaçla bir taraftan müdafaa-i hukuk cemiyetleri kurulurken bir taraftan da Kuva-yı Milliye birlikleri kurularak silahlı direnişe başlamıştır. Bu dönemde Milli cemiyetler kurulmuştur. Milli Cemiyetler, halk direnişinin başlamasında ve milli bilincin oluşmasında öncü olmuşlardır.

Kuvayı Millîye birliklerinin yetersiz kalmasının nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Kuva-yı Millîye Birlikleri, emir komuta zincirinden yoksun olmaları, düzensiz, milis kuvvetler olduğu için, bölgesel çaplı  örgüt oldukları için ve ihtiyaçlarını kimi zaman halktan zorla karşıladıkları için yetersiz kalmıştır. Ayrıca, Kuva-yı Millîye birliklerine eli silah tutan her yaştan insan katılabiliyordu. Bu birliklere bazı yerlerde subaylar, bazı yerlerde Demirci Mehmet Efe, Yörük Ali Efe ve Gökçen Efe gibi yerel kahramanlar önderlik yapıyordu. Bu Kuvayı millîye güçleri büyük fedakârlıklarına karşın düzenli ordular karşısında yetersiz kaldılar.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap