Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 73 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 73 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 73 Cevapları Biryay Yayınları

Anadolu’nun doğusunun Ermenilere verilmesini engellemeye yönelik önlemler almak amacıyla Türk halkı bölgesel cemiyetler kurdu ve bu cemiyetler aracılığıyla Erzurum Kongresi toplandı. General Harbord (Fotoğraf 3.1) Raporu’na ve Türk halkının tepkilerine rağmen İtilaf Devletleri Sevres (Sevr) Antlaşması’nda da Anadolu’nun doğusunu içine alan bir Ermenistan kurulmasına karar verdi. Bu karardan cesaret alan Ermenistan askerî birlikleri ve Ermeni çeteleri saldırıya geçti. Kars ve çevresini işgal edip bölgede yaşayan Türkleri göçe zorladı. Bu nedenle 15. Kolordu Komutanlığı, Doğu Cephesi Komutanlığına dönüştürüldü. Kazım Karabekir Paşa, yetkileri artırılarak komutanlığına atandı. Doğu illerinde seferberlik ilan edilip halk silah altına çağrıldı.
Mustafa Kemal, Doğu Cephesi’nde Ermenilere karşı yapılan mücadelenin gerekçesini şu sözlerle vurgulamıştı:

1. Kaynak: “Malûm-ı âlinizdir ki, Mondros Mütarekesinden beri Ermeniler, gerek Ermenistan dahilinde gerek hududa mücavir (sınıra yakın) alanlarda Türkleri kütle halinde katilden (toptan öldürmekten) bir an vazgeçmiyorlardı. 1920 senesi sonbaharında Ermeni mezalimi tahammülsüz bir hale geldi. Ermenistan seferine karar verdik. 9 Haziran 1920 tarihinde şark (doğu) mıntıkasında geçici seferberlik ilan ettik.”

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap