Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 67 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları Biryay Yayınları

Sevres (Sevr) Antlaşması, Osmanlı Devleti’nin imzaladığı son antlaşmadır (Fotoğraf 2.27). Osmanlı Meclis-i Mebusan Misak-ı Millî kararlarını almışken İstanbul yönetimi bu antlaşmayı kabul ederek ulusal iradeye ters düşmüştür ve anayasaya aykırı davranmıştır. Çünkü Osmanlı Anayasası olan Kanun-i Esasi’ye göre bir barış antlaşmasının yürürlüğe girmesi için Mebusan Meclisinin onayından geçmesi gerekiyordu. Bu antlaşma ile toprakları paylaşılan, ordusu güçsüzleştirilen, ekonomisi İtilaf Devletleri’nin kontrolüne bırakılan Osmanlı Devleti ve Türk milleti yok sayılmıştır. Sevres (Sevr) AntIaşması Anadolu halkının BMM liderliğindeki direnişi karşlsmda yürürlüğe konulamamıştır.

Mustafa Kemal’in Anadolu’ya geçtiği günlerde Osmanlı Devleti, İtilaf Devletleri tarafından topraklarının paylaşılmasına karar verilmiş bir ülkeydi. Kurtuluşu düşman devletlerinin her dediğini yapmakta gören bir hükümet tarafından yönetiliyordu. Millet karanlık ve belirsizlik içinde başsız ve savunmasız kalmıştı. Bulundukları çevrede kurtuluş çareleri arayan bazı grupların çabaları hem yetersiz hem de ülke bütünlüğünü sağlamaktan uzaktı.

Bu koşullar altında Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, askerlik mesleğinden istifa edip yetkisiz kalmasına, ekonomik ve askerî yetersizliklere, tutuklama girişimlerine, düzenlenen kongrelerin engellenme çabalarına rağmen milletinden alacağı desteğe güvenerek mücadele etti. Milletine olan bu güvenini hiçbir zaman kaybetmedi. Örgütleyici gücü, vatanseverliği ve liderlik özellikleri ile halkın kendi içinde geliştirdiği tepkiyi ulusal örgütlenmeye ve topyekûn bir mücadeleye dönüştürüp askerî eylemlerle birleştiren Mustafa Kemal, ulusal mücadelenin lideri oldu.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap