Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 59 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 59 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 59 Cevapları Biryay Yayınları

Temsil Kurulunun Ankara’ya Gelişi (27 Aralık 1919)

Mustafa Kemal, Amasya Görüşmeleri’nden sonra Sivas’ta, Temsil Kurulu üyeleri ve komutanlarla toplantılar yaptı. Bu toplantılar sonucunda Temsil Kurulunun, çalışmalarını Ankara’dan yürütmesine karar verildi (Fotoğraf 2.21). Ankara, Millî Mücadele’nin merkezi seçildi çünkü İstanbul’da açılacak olan Me- busan Meclisinin çalışmaları daha yakından izlenebilecekti. Demir yolu ulaşımı ile değişik yerlerle bağlantı da kolay sağlanıyordu. Ayrıca Yunanlarla savaşılan Batı Cephesi’ne yakındı. Henüz işgal edilmemişti ve bu nedenle haberleşme olanakları uygundu.

Temsil Kurulunun 27 Aralık 1919’da Ankara’da çalışmalarına başlaması ile Anadolu artık İstanbul Hükûmeti üzerinde etkili olmaya başlamıştır. Nitekim Mustafa Kemal’in Ankara’ya geldiği gün İstanbul’dan gelen bir haber de bunu kanıtlar niteliktedir: İstanbul Hükûmeti 27 Aralık günü Mustafa Kemal’in askerlik görevinden azledilmediğini, kendisinin istifa ettiğini bildirmiştir.

İstanbul Hükûmeti tarafından neden böyle bir açıklama yapılmıştır? Millî Mücadele açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: I. Dünya Savaşı sonrasında Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmış, Osmanlı ordusu büyük ölçüde dağıtılmıştır. 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal, Anadolu’da düzeni sağlaması adına Samsun’a gelmiştir. Samsun’a gelen Mustafa Kemal, çok sevdiği askerlik vazifesinden istifa etmiştir. Amasya ve Havza genelgeleri yayınlanmış, Erzurum ve Sivas kongreleri sonrasında temsil heyeti ve Mustafa Kemal önderliğinde TBMM Ankara’da kurulmuştur. İstanbul Hükumeti yaptığı açıklama doğrultusunda Mustafa Kemal’in askerlik görevinden azledilmediğini, aksine Mustafa Kemal’in askerlik görevinden kendi isteği ile istifa ettiğini belirtmişlerdir. İstanbul Hükumeti, TBMM’nin açılmasından sonra büyük ölçüde TBMM etkisi altında kalmıştır. Bu doğrultuda TBMM etkisi altında olan İstanbul Hükumeti ılımlı bir politika izleme durumunda kalmıştır. Mustafa Kemal hakkında yapılan bu açıklama işgal altında olan bir hükumet için Milli Mücadele açısından ılıman bir açıklamadır.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 59 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap