Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 46 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları Biryay Yayınları

İşgaller Karşısında Osmanlı Yönetiminin Tutumu

Mondros Ateşkes Antlaşması’nın ardından kısa süre görev yapan Ahmet İzzet Paşa ve Tevfik Paşa Hükûmetlerinden sonra, Damat Ferit Paşa (Fotoğraf 2.12) sadrazam olarak atandı. Damat Ferit Paşa sadrazam olduktan sonra bütün gücüyle İtilaf Devletleri’nin çıkarlarına uygun politika izlemeye başladı. İtilaf Devletleri’nin isteklerini tereddütsüz yerine getirdi. İstanbul Hükûmeti’ne göre işgaller geçiciydi ve işgalci devletlere karşı direnmek imkânsızdı. Bu yüzden İtilaf Devletleri’ni kızdırmamak onlara hoş görünmek gerekiyordu. İstanbul Hükümeti, Anadolu’ya heyet-i nasiha (öğüt kurulları) göndererek halkı işgaller karşısında sükûnete davet etti. Galip devletlerin istekleri yerine getirilirse elverişli şartlarla bir barış antlaşması imzalanabilirdi. Damat Ferit Paşa, Padişah Vahdettin’in ve İstanbul Hükûmeti’nin halktan beklentisini şu şekilde açıklamıştı.


İşgaller karşısında Mustafa Kemal’in, halkın ve Osmanlı yönetiminin tutumlarını karşılaştırarak değerlendiriniz.

  • Cevap: Yapılan işgallere karşı İstanbul Hükumeti, İngiltere’nin himayesi altına girerek yaşamını sürdürmesini istemiştir fakat kurtarıcımız Mustafa Kemal, büyük bir cesurluk ve askeri dehası ile yapılan işgalleri kesinlikle reddederek gerekirse savaşa hazır bir yol izlemiştir ve sonuç olarak,-Bir taraf hain ilan edilirken, (İstanbul Hükümeti) Diğer taraf kahraman ilan edilmiştir. (Başbuğ M.K. Atatürk) Demek ki, hayatımızda daima cesur ve mert olmalıyız. Savaşı cesur olan kazanır…

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap