Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 45 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 45 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 45 Cevapları Biryay Yayınları

Paris Barış Konferansı (18 Ocak 1919)

18 Ocak 1919’da Birinci Dünya Savaşı’nda yenilen devletlerin durumunu görüşmek ve yapılacak barış antlaşmalarının temel ilkelerini belirlemek üzere Paris’te bir barış konferansı gerçekleşti (Fotoğraf 2.10). Paris Barış Konferansına otuz iki ülke katıldı. Özellikle İngiltere, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin söz sahibi olduğu konferansta karara bağlanacak en önemli konular Avrupa’nın durumu ve sınırlarının yeniden çizilmesi, sömürgelerin ve Rusya savaştan çekildiği için Osmanlı Devleti topraklarının yeniden paylaşılması oldu. İngiltere’nin sömürgelerine giden en önemli yol Akdeniz’den geçiyordu. Akdeniz’de güçlü bir İtalya yerine zayıf bir Yunanistan, İngiltere’nin çıkarlarına daha uygundu. Bu nedenle İngiltere Başbakanı Lloyd George (Loyd Corç), İtalyanların Anadolu’da yayılmasına karşı çıktı. Ayrıca Yunan heyeti, konferansa “İzmir’de Rum nüfusunun çoğunluk olduğuna dair” sahte belgeler sunmuştu. İngiltere, Yunanların İzmir’deki Rumları koruma bahanesiyle İzmir’e asker çıkarmalarına izin verilmesini önerdi. Fransa ve ABD bu teklifi kabul etti. Yalnız kalan İtalya da bu durumu kabul etmek zorunda kaldı. Konferansta, Mondros Ateşkes Antlaşması’nın 7. maddesine dayanılarak İzmir ve çevresi dâhil tüm Ege Bölgesi’nin işgali için Yunanistan’ın görevlendirilmesine karar verildi. Bu karar, İtalya ile müttefiklerinin arasının açılmasına neden oldu.

İzmir’in İşgali (15 Mayıs 1919)

İzmir’in işgal edileceği haberinin duyulması üzerine bazı vatanseverler 14 Mayıs gecesi gösteriler düzenlediler. İzmirli vatanseverler, İzmir ve çevresinin Yunanistan’a bırakılmasını engellemek için Redd-i İlhak (Katılmayı Reddetme) Cemiyeti ve Millî Heyet adını verdikleri kuruluşlarda birleşti. Bahri Baba Parkı’nda yaptıkları bir mitingle halkı direnişe çağırdılar. İzmir valisi ve kolordu komutanı işgal haberlerini yalanladı. Ancak 15 Mayıs 1919’da İngiliz, Amerikan ve Fransız savaş gemilerinin koruması altındaki Yunan ordusu İzmir’e çıktı ve şehri işgale başladı. Hukuk-u Beşer (İnsan Hakları) gazetesinin başyazarı Hasan Tahsin adıyla tanınan Osman Nevres (Fotoğraf 2.11), Yunan askerlerine ateş açtı ve orada şehit edildi. İzmir’de Yunan işgaliyle ilgili soruşturma yapmakla görevlendirilen komisyon bir rapor hazırladı. Amiral Bristol, raporunda İzmir’in işgalini gerektiren bir güvenlik sorunu olmadığını yazdı. Ancak rapora rağmen şehrin işgali devam etti.
Osmanlı Hükümeti işgale kayıtsız kalınca halk kendini savunmak için önlemler aldı. Özellikle İzmir’in işgali ulusal bilincin uyanmasında etkili oldu.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap