Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 43 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 43 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 43 Cevapları Biryay Yayınları

Wilson İlkeleri’ne göre Birinci Dünya Savaşı sonucunda savaşı kazanan ülkeler, savaşı kaybeden ülkelerden toprak almayacak ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Türklerin çoğunlukta olduğu bölgeler Türklere bırakılacaktı. Ancak İtilaf Devletleri bu ilkelere rağmen Anadolu’yu işgal etti. İtilaf Devletleri bu işgali Mondros Ateşkes Antlaşması’nın hangi maddelerine dayandırmıştır? Sınıfta nedenleriyle tartışınız.

  • Cevap: İtilaf Devletleri bu işgali Mondros Ateşkes Antlaşması’nın  7.maddesinde yer alan maddeye dayandırmışlardır. Bu madde; İtilaf devletleri güvenliklerini tehlikede gördükleri stratejik yerleri işgal edecekler. şeklindedir. Bu maddeye dayandırarak i Anadolu’yu işgal etmişlerdir. Bu şekilde kendilerine hukuki bir zemin hazırlayarak bu maddeyi göstermişler ve kendilerini savunmuşlardır. Osmanlı ise bu durum karşısında çaresiz bir şekilde beklemiştir. Çünkü yapılan madde tamamen itilaf devletlerinin lehine olan bir maddedir.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap