Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 198 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 198 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 198 Cevapları Biryay Yayınları

İkinci Dünya Savaşı’nın nedenleri nelerdir? Araştırınız.

  • Cevap:

➢ I. Dünya Savaşı’nda yenilen devletlerin ağır şartlar içeren anlaşmaları imzalamaya mecbur bırakılması.
➢ Birinci Dünya Savaşı’nın sonucunda çıkar kavgaları yeni harita sınırları oluştururken, etnik parçalanmaları da beraberinde getirdi.
➢ Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları çıkar ilişkilerinde Almanya ve İtalya devletlerinin aleyhine olunca, bu iki devlet saldırgan olmuştur.
➢ Japonya’da Asya kıtasında Avrupalı istilasına izin vermek istemeyince savaş kaçınılmaz olmuştur.

Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde, askerî ve siyasi alanlarda kazandığı başarılardan örnekler veriniz.

  • Cevap: Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde askeri ve siyasi alanlarda önemli başarılar elde edilmiştir. Bunların bir kısmı Osmanlı Devleti zamanında bir kısmı da cumhuriyet döneminde yaşanmıştır. Askeri ve siyasi alanda kazanılan başarılar ülkelerin de zaman kazanmasına ve cumhuriyetin de yükselmesine neden olmuştur. Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde askeri ve siyasi alanda kazandığı başarılardan en önemlileri Çanakkale Savaşı’nda yaşanan durumlar, Büyük Taarruzda verilen emirler Mustafa Kemal’in ileri görüşlülüğünü göstermektedir. Tarihe geçen emirleri, ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum ve ilk hedefiniz Akdeniz şeklinde olmuştur. Bu ileri görüşlülüğü sayesinde de Türk tarihine geçmiştir.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 198 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap