Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 190 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 190 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 190 Cevapları Biryay Yayınları

A. Aşağıdaki cümlelerdeki boşlukları kutudan seçeceğiniz uygun sözcüklerle doldurunuz.

Balkan Antantı-Sadabad Paktı-Lozan Antlaşması-Montrö Boğazlar Sözleşmesi-Milletler Cemiyeti-Kellogg-Briand Paktı-Mudanya Ateşkes Anlaşması-Hatay

  • Cevap:

1. Türkiye Lozan Antlaşması ile sömürge olmaktan kurtulmuş, İtilaf Devletleri başta olmak üzere dünya devletleri ile eşit siyasal ve hukuksal ilişkiler kurma imkânına kavuşmuştur.
2. 1937’de Tahran’da Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında Sadabad Paktı.  adı verilen bir dostluk antlaşması imzalandı.
3. Lozan’ın pürüzlü bıraktığı ve jeopolitik öneme sahip Boğazlar, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile tamamen Türk egemenliğine geçmiştir.
4. Türkiye 1929’da savaşın ulusal politika aracı olarak kullanılmasını yasaklayan Kellogg-Briand Paktı’na katıldı.
5. Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya sınırlarını güvenceye almak için 9 Şubat 1934’te bir savunma antlaşması olan Balkan Antantı’nı imzaladı.
6 TBMM 7 Temmuz 1939’da düzenlediği bir yasa ile Hatay’ın Türkiye’nin bir ili olduğunu kabul etti.

B. Aşağıdaki ifadeleri dikkatlice okuyunuz. Doğru ifadelerin sonuna “D” harfi, yanlış ifadelerin sonuna “Y” harfi getiriniz.

  • Cevap:

(D) 1. Komşuları ile ve bütün devletlerle iyi geçinmek Türkiye siyasetinin esasıdır.
(Y) 2. Bağımsızlığı her şeyin üzerinde tutarak Türkiye’nin millî çıkarlarını esas almak, diğer devletlerin iç politikalarından ve yönetim sistemlerinden etkilenmemek, Türk dış politikasının dayandığı esaslardan “gerçekçilik” ilkesi ile ilgilidir.
(Y) 3. 5 Haziran 1926’da İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan Londra Antlaşması ile Musul’un İngiliz mandasındaki Irak’a ait olduğu kabul edildi.
(D) 4. Milletler Cemiyeti, Wilson İlkeleri’ne dayalı olarak dünya barışını sağlamak amacıyla 10 Ocak 1920’de kuruldu.
(D) 5. Orta Doğu’da bölgesel iş birliğini sağlamak amacıyla 1937’de Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında Sadabat Paktı adı verilen bir dostluk antlaşması imzalandı.
(Y) 6. Mersin 1939’da ana vatana katılmıştır.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 190 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap