Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 169 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları Biryay Yayınları

Yine Büyük Nutuk’ta açıkladığı parti programının ilkeleri demokratikleşme çabalarını kanıtlar niteliktedir: Egemenlik ulusundur, TBMM dışında başka hiçbir makam milletin kaderinde etkin olamaz, bütün yasaların düzenlenmesinde, yönetimin bütün ayrıntılarında, eğitimde, ekonomide ulusal egemenlik ilkelerine uyulacaktır. Millî egemenliğin halk tarafından ve halk için uygulanmasına rehberlik etmek ve Türkiye’yi tam anlamıyla çağdaş, demokratik bir devlet hâline getirmek için bu adımın atıldığı parti tüzüğünde belirtildi. Parti tüzüğü, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Grubu tarafından onaylandı. Böylece 9 Eylül 1923’te “Halk Fırkası” adıyla yeni Türk devletinin ilk siyasi partisi kurulmuş oldu. Partinin genel başkanlığına Mustafa Kemal seçildi. Halk Fırkası, Cumhuriyet’in ilanından bir süre sonra Cumhuriyet Halk Fırkası adını aldı. Mustafa Kemal 29 Ekim 1923’te cumhurbaşkanı seçilince parti başkanlığını vekâleten Başbakan İsmet Paşa’ya bıraktı. Cumhuriyet inkılaplarını gerçekleştiren parti, 14 Mayıs 1950’ye kadar ülkeyi yönetti. 14 Mayıs 1950’deki seçimlerden sonra ülke yönetimini, seçimleri kazanan “Demokrat Parti” devraldı.


Mustafa Kemal, yukarıdaki sözleriyle hangi duruma tepkisini dile getirmektedir?

  • Cevap: Özellikle parti kisvesi ve maskesi altında her türlü çıkarcılıklarını devam ettiren ve yolsuzluklara hainliklere bürünenlerin ne kadar kötü olduklarını belirttiği bir söz olmuştur.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap