Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 154 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 154 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 154 Cevapları Biryay Yayınları

1. Mustafa Kemal “Nutuk” adlı eseri neden yazmıştır? Bu eserin yazılış gerekçelerini araştırınız.

  • Cevap: Nutuk, cumhuriyet tarihinin en önemli yazılı eserlerinden biri olarak Mustafa Kemal tarafından yazılmıştır. Mustafa Kemal, cumhuriyete giden yolda ve cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra gerçekleşen siyasi, sosyal ve kültürel gelişmelerin analizini yapmış ve arka perdesini anlatmıştır. Mustafa Kemal’in Nutuk’u yazma amacı 1919 – 1927 yılları arasında gerçekleşen siyasi olayların arka planını gözler önüne sermektir. Bu nedenle Halk Fırkası toplantılarında kendisi tarafından okunmuştur. 1919 – 1927 yılları arasında gerçekleşen olayların, siyasi anlaşmaların, kongrelerin, meclislerin durumunu anlatan bir kitap olarak eski harflerle basılmıştır. Harf İnkılabı’ndan sonra da yeni harflerle basılmıştır. Günümüzde Türk Tarih Kurumu tarafından yayınlanmaktadır.

2. Cumhuriyet’in varlığını sürdürebilmesi için neler yapılmalıdır? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Cumhuriyet, Türkiye’de 1923 yılında ilan edilmiştir. 29 Ekim 1923 yılında ilan edilen cumhuriyet ile birlikte kurucu ilkeler doğrultusunda bazı devrimler ve yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet, halkın kendi kendini idare etmesi demektir. Halkın iradesine saygı duyularak halkın devlet yönetiminde etkin bir rol alması sağlanmıştır. Cumhuriyetin varlığının sürdürülebilmesi için kurucu değerlerin korunması gerekir. Ayrıca kurulan müesseselerinin korunması gerekir. eğitim ve öğretime önem verilmesi gerekir. siyaset temel esasları ve cumhuriyete olan etkileri doğru bir şekilde yeni nesle aktarılmalı ve anlatılmalıdır. Cumhuriyet bu toprakların değeri olarak yaşamaktadır. Bu bakımdan şeklen halka uygun hale getirilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle halkın sistemi olarak korunması gerekir.

Mustafa Kemal Atatürk, “Nutuk’u “Gençliğe Hitabe” ile bitirmiştir. Bu durumun nedeni nedir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk eserinde Cumhuriyete kadar olan dönem zorluklarını, başarıları, zaferleri, çok çalışmanın getirdiklerini, milletin bu toprakları vermemek adına yaşadığı zorlukları ve milli mücadele dönemini anlatır. Son kısmını Gençliğe Hitabe ile bitirmesinin sebebi, gençliğe çok fazla önem veriyor olmasıdır. Atatürk, bir çok sözünde belirtmiştir ki onun tüm ümidi gençliktedir. Biz gençler olarak onun bıraktığı cumhuriyete sahip çıkmalıyız.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap