Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 119 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 119 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 119 Cevapları Biryay Yayınları

Tek kişi egemenliğine dayalı yönetim ile millî egemenliğe dayalı yönetim anlayışlarım araştırınız. Bu yönetim anlayışlarını karşılaştırarak sınıfta tartışınız.

  • Cevap: Tek kişi egemenliğine dayanan yönetim  biçimlerinde monarşi (krallık) vardır .Yani  devleti yönetecek kişiler babadan oğula geçerek devleti yönetirler.

➜ Liyakat’a önem verilmez.

➜ Monarşinin olduğu yerde  kral görevi başında ömür boyu kalabilmekte ve halkın  buna itiraz etmesi gibi bir durum yoktur.

➜ Yani halkın egemenliği yoktur . Kral istediğini asar , istediğini keser ve bu duruma kimse korkusunda müdahale edemez.

➜ Adalet  eksik kalabilir.

➜ Devlet yöneticileri yargılanmaz, zaten kimse buna cesaret de edemez.  Hak ve  sorumluluklar belirlenmemiştir. İnsanlar korku düzenin içinde yaşarlar ve insan hakları ve özgürlükleri de olmaz. Seçim de olmaz, çünkü insan iradesi ön planda değildir.

➜ Monarşide hükümdar devlet başkanıdır. Bu hükümdar;  kral, farklı  ülkelerde imparator, padişah, şah, emir, prens gibi çeşitli adlar ile bilinir. Fakat bunların hepsi de aynı kapıya çıkar. Yani hepsinde halkın gücü , halkın iradesi yönetim biçimine yansıyamaz

➜ Mustafa Kemal monarşiye karşı olduğu içinde saltanatı kaldırmıştır ve yerine Cumhuriyete dayalı yönetim biçimini getirmiştir.

➜ Milli egemenliğe (cumhuriyete, demokrasiye) dayalı yönetim biçimlerinde ise halk istediği kişiyi  seçimle başa getirir.

➜ Başa gelen kişi görevini iyi bir şekilde yapmazsa halk tarafından yine seçimle görevden alınır. Yani başa gelen kişi yargılanır ve görevinden alınır.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 119 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap