Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 116 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 116 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 116 Cevapları Biryay Yayınları

Vekâleti kaldırıldı, yerine Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü kuruldu. Aynı gün çıkarılan Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile öğretim birleştirildi. Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması, kıyafet inkılabının yapılması, toplumsal yaşantının ve görünüşün modernleşmesinin ve çağdaşlaşmasının önünü açtı. Toplumsal alanda laikleşme adına önemli bir aşama oldu. Hukuk alanında yapılan düzenlemeler ve Türk Medeni Kanunu’nun kabulü ile dine dayalı olarak düzenlenen hukuk sistemi laikleştirildi. Din aynmı ortadan kaldırıldı ve kişiler kanun önünde eşit oldu. 1924 Anayasası’nda 1928’de yapılan değişiklikle “Devletin dini İslam’dır.” hükmü anayasadan çıkarıldı. Böylece anayasal anlamda devlet düzeni laikleşmiş oldu. 1937’de yapılan bir başka anayasa değişikliği ile laiklik, altı Atatürk ilkesi içerisinde anayasaya eklendi. Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir devlet olduğu vurgulandı.


Laiklik ilkesi doğrultusunda yaşanan gelişmeleri alanlarına göre gruplandırarak ilgili olduğu bölüme yazınız.

Devlet Yönetiminin Laikleşmesi

  • Cevap: Saltanatın kaldırılması, halifeliğin kaldırılması

Sosyal Alanda (Toplumsal Hayatta) Laikleşme

  • Cevap: Şeriye ve evkaf vekaletinin kaldırılarak yerine diyanet işleri başkanlığının kurulması tekke ve zaviyelerin kaldırılması kılık-kıyafet kanunu medeni kanun

Eğitimin Laikleşmesi

  • Cevap: Tevhidi Tedrisat Kanunu, şeriye ve evkaf vekaletinin kaldırılarak yerine diyanet işleri başkanlığının kurulması

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 116 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap