Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 115 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları Biryay Yayınları

Türkiye İktisat Kongresi’nde alınan kararlar doğrultusunda, 1929’a kadar özel girişimi destekleyen bir kalkınma hareketi yürütülmüştür. Özel girişimciliğin deneyimsizliği, sermaye ve teknik bilgi yetersizliği ile nitelikli iş gücü eksikliği gibi sorunlar ekonomik kalkınmada istenen düzeye gelinmesini engelledi. 1929’da ortaya çıkan Dünya Ekonomik Bunalımı da Türkiye’yi olumsuz etkiledi. Türkiye’nin önemli gelir kaynağı olan tarım ürünleri ihracatında gerileme yaşandı. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik sistem sorgulanmaya başlandı. Devletçi bir ekonomi politikasının Türkiye’de ekonomik kalkınmayı daha çabuk gerçekleştireceği anlaşıldı. Bu anlayış, 1930-1939 yılları arasında devletçi sanayileşme dönemi olarak uygulandı (Fotoğraf 4.5).


Devletçilik ilkesinin benimsenmesindeki ulusal ve uluslararası etkenler nelerdir?

  • Cevap: Devletçilik ilkesi cumhuriyeti kuran ilkeler arasında bulunmaktadır. 18. yüzyılın ikinci yarısında ve son çeyreğinde Fransız İhtilali’nin yaşanması çağın değişmesine ve milliyetçilik akımının dünyayı sarmasına neden olmuştur. Milletler, devlet olma gayesiyle siyasi planda hareketler başlatmışlardır. Devletçilik ilkesinin benimsenmesindeki uluslararası etkiler arasında Fransız İhtilali, Rus İhtilali ve Birinci Dünya Savaşı’nın yaşanması bulunmaktadır. Ulusal olarak ise Türk milletinin adeta genlerinde bulunan devlet olma ve kurma eğilimi bulunmaktadır. Başa bağlılık ve birlik ve beraberlik açısından devletçilik ilkesi ulusal bir etkiden etkilenmiştir. Devletçilik ilkesi sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik gelişmelerin yaşanmasına da imkan vermiştir.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap