Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 102 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 102 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 102 Cevapları Biryay Yayınları

33. Kaynak: “Bu antlaşma, Türk milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevres (Sevr) Antlaşması’yla ikmal edildiği (tamamlandığı) zannedilmiş büyük bir suikastın inhidamını (yok etme eyleminin çökertilişini) ifade eden bir vesikadır. Osmanlı devrine ait tarihte emsali bulunmayan bir siyasi zafer eseridir.” (Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Söylev, Cilt: 2, s. 1022)

Lozan Antlaşması’nın bazı maddeleri (Fotoğraf 3.17):

1. Sınırlar (Harita 3.8)
Yunanistan Sınırı: Meriç Nehri sınır kabul
edildi. Batı Trakya Yunanistan’a, Doğu Trakya ise Türkiye’ye bırakıldı.
Bulgaristan Sınırı: 1913 İstanbul Antlaş- ması’nda olduğu gibi Meriç Nehri sınır kabul edildi.
Suriye Sınırı: Fransızlarla 20 Ekim 1921’de imzalanan Ankara Antlaşması’ndaki koşullar kabul edildi.

Irak Sınırı: “Musul Sorunu” olarak da bilinen Irak sınırı konusu çözümlenemedi. İngiltere ile TBMM arasında antlaşmanın imzalanmasından sonraki dokuz ay içinde görüşülerek çözümlenmesine karar verildi.

2. Kapitülasyonlar
Tamamen kaldırıldı.

3. Azınlıklar (Gayrimüslimler): Türkiye’deki Müslüman olmayan azınlıklara ayrıcalık tanınmayacak, Türklerle aynı haklara sahip olacaklardır. Bozcaada, Gökçeada ve İstanbul’daki Rumlar ile Batı Trakya’daki Türkler hariç, diğer yerlerdeki Türkler ve Rumlar yer değiştirecektir (Nüfus Mübadelesi).

4. Savaş Tazminatı
Yunanistan, Karaağaç kasabasını savaş tazminatı olarak Türkiye’ye verdi.

5. Parasal Hükümler (Osmanlı Devlet Borçları)
Osmanlı devlet borçları Türkiye ile Osmanlı Devleti’nden ayrılan ve ondan toprak alan devletler arasında paylaştırıldı. Türkiye payına düşen borcu yıllık taksitler halinde üstlendi. Osmanlı Devleti’nin temel gelirlerini kontrol eden Düyûn-ı Umûmiye Teşkilatı kaldırıldı.

6. Boğazlar
Sovyet Rusya ve Bulgaristan, sadece Boğazlar ile ilgili görüşmelere katılmak için konferansta hazır bulunmuşlardır. Boğazlar’ın yönetimi, başkanı Türk olan uluslararası bir komisyona bırakıldı. Boğazlar’dan geçişin serbest olması ve Boğazlar’ın silahlardan arındırılması kararlaştırıldı.

7. İstanbul’un Boşaltılması
Lozan Antlaşması’nın TBMM’de onaylanmasından altı hafta sonra işgal güçlerinin İstanbul’dan ayrılmasına karar verildi.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 102 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap