Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 100 Cevapları Biryay Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Bir-Yay Yayınları Sayfa 100 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 100 Cevapları Biryay Yayınları

Hazırlık Çalışmaları

Sevr Antlaşması’nı kabul eden Osmanlı Heyeti ile Lozan’a giden TBMM Heyeti’nin İtilaf Devletleri karşısındaki durumlarını karşılaştırınız. Aralarında bulunan farkları söyleyiniz.

  • Cevap: Sevr devletin sona erdiren bir antlaşma olurken Lozan bağımsızlığın ele geçtiği bir antlaşmadır . Lozan’da dış borçlar sorunu çözülmüş Sevr ve Lozan Antlaşmalarının Karşılaştırılması Lozan Barış Antlaşması, 20. yüzyıl başlarında imzalanan ve hâlâ geçerliliğini koruyan uluslar arası bir belgedir. 20 Kasım 1922 tarihinde başlayıp 24 Temmuz 1923 tarihinde sona eren Lozan Barış Görüşmeleri ‘ne Türkiye Dış işleri Bakanı İsmet Paşa başkanlığındaki bir heyet ile katılmıştır. Bu heyet, TBMM’nin kararları doğrultusunda hareket ederek görüşmeleri yürütmüştür. TBMM’nin isteği doğrultusunda Türk heyeti tam bağımsızlığımızı zedeleyecek hiç bir konuda ödün vermemiştir. İtilaf Devletlerinin uzlaşmaz tutumları nedeniyle bir ara kesilen görüşmeler, yeni bir savaş istenmediğinden tekrar başlamış ve sonunda antlaşma imzalanmıştır.

8. Sınıf Biryay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap