Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 72

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 72 Cevapları Meb Yayınları ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 72

Fransız İhtilali ile özgürlük, eşitlik, demokrasi, milliyetçilik gibi kavramlar tüm dünyaya yayıldı. Mutlak krallıklar yıkıldı. Milliyetçilik akımı imparatorlukların parçalanmasına, imparatorlukların yerine millî devletlerin kurulmasına sebep oldu. Fransız İhtilali yaşanırken Osmanlı Devleti’nin başında III. Selim vardı. Osmanlı Devleti, Fransız İhtilali ile ortaya çıkan milliyetçilik akımından olumsuz yönde etkilenen devletlerden biri oldu. Osmanlı Devleti, içinde pek çok milleti barındırıyordu. Bu milletler Avrupa’nın da destek vermesiyle ayaklandılar ve bağımsızlıklarını ilan ettiler. Fransız İhtilali’nin Osmanlı Devleti’ne olumlu etkileri de oldu. Eşitlik, özgürlük, adalet, cumhuriyet gibi kavramlar ülkede yayıldı. Tanzimat ve Islahat Fermanı ilan edildi. 1876 yılında da Osmanlı Devleti’nin ilk anayasası olan Kânûn-ı Esâsî yayımlanarak Meşrutiyet yönetimine geçildi. Böylece halk yönetime katılma hakkını elde etti.

Sanayi İnkılabı
Sanayi İnkılabı, kol gücüne dayanan üretimin makine ile seri şekilde yapılmasına verilen, genel bir isimdir. XVIII. yüzyılın sonlarında İngiltere’de buhar gücü ile çalışan dokuma fabrikalarının kurulması Sanayi İnkılabı’nın başlangıcı olarak kabul edilir. Sanayi İnkılabı ile buharlı makineler; gemilerde, lokomotiflerde ve dokuma fabrikalarında kullanıldı. Sanayi İnkılabı İngiltere’den sonra Avrupa’nın diğer ülkerine de yayıldı.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

7. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 72 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap