Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 48

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları Meb Yayınları ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 48

ANAHTAR KELİMELER
Gaza: İslam dinini korumak veya yaymak amacıyla Müslüman olmayanlara karşı yapılan kutsal savaştır.
Cihat: Din uğruna yapılan savaştır.

OSMANLI FETİH SİYASETİ
Osmanlı Devleti’nin kurulması ve kısa zamanda büyümesinin en büyük sebebi “gaza” anlayışına sahip olmasıdır. Osmanlı sultanları için gaza, dinî bir görevdi. Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda hâkim olan gaza ve cihat anlayışı sadece Osman Gazi Dönemi’nde geçerli olmadı. Osman Gazi ve sonraki tüm padişahlar gaza ve cihat anlayışı ile hareket ederek “gazi” unvanını kullandı. Osmanlı Devleti’nin gaza ve cihat anlayışı fetih politikasına yön verdi. Bu anlayışla fetih yönünü Bizans’a çeviren Osmanlı, Anadolu’daki beyliklerin desteğini aldı. Görsel 2.78: Zigetvar Savaşı, 1825, Yağlı Boya, Macar Ulusal Galerisi, JohannPeterKrafft İslamiyet öncesinde “kahraman, cengâver” anlamına gelen “alp” unvanı İslamiyet sonrasında “savaşçı, derviş” anlamında “alperen” ve “gazi” unvanına dönüştü. Gaza anlayışının Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda ne kadar önemli olduğu Orhan Gazi’nin Bur- sa’da yaptırdığı caminin kitabesine “Gazalar Sultanı” unvanını yazdırmasından anlaşılmaktadır. “Fatih Sultan Mehmet, 1461’de Trabzon dağlarına tırmanırken şöyle demiştir: ‘Bu zahmetler Allah içindir. Elimizde İslam kılıcı vardır. Eğer bu zahmeti nasip etmese bize gazi demek layık olmazdı.’”

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

7. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap