Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 100

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 100 Cevapları Meb Yayınları ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 100

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı 

Ülkemize ait yukarıdaki yaş piramidinde yer alan tabandaki daralma, ileriki yıllarda nüfusun yaş yapısında ne gibi değişikliklere yol açar? Açıklayınız.

  • Cevap: Doğum sayısının az olacağına  bunun yerine genç nüfusun artacağına ve yaşlı nüfusunun eskiye göre artacağına işarettir. 

Devletin 0-14 yaş grubundaki nüfusun sayısını bilmesi hangi alanlarda planlama yapmasına kolaylık sağlar? Açıklayınız.

  • Cevap: Eğitim, sağlık ve ulaşım gibi alanlarda planlama yapmasını kolaylaştırmaktadır. Yapacağı okul, sağlık ocağı, hastane gibi kurumların sayısını bu planlamaya göre belirleyebilecektir. 

Ülkemizde 15-64 yaş grubundaki nüfusun fazla olması ne gibi olumlu sonuçlar doğurur? Açıklayınız.

  • Cevap: Ülke için genç nüfusun fazla olması üretim ve istihdam gibi alanlarda önemli bir iş gücünün olması anlamına gelmektedir. Bu da bir ülkenin çalışan ve üreten sayısının artmasıyla ticaretinin ve işi başı gelirinin de artması demektir. 

Devletin 15-64 yaş grubundaki nüfusun sayısını bilmesi, hangi alanlarda planlama yapmasına kolaylık sağlar? Açıklayınız.

  • Cevap: Bir ülkenin veya herhangi bir yerin nüfusunun yaş yapısının belirlenmesi ve izlenmesi, planlama açısından büyük değer ifade eder. 15-64 yaşa sahip yetişkin miktarına göre, onlara meslek ve meslekî eğitim kazandırma, istihdam alanı yaratma ve evlilikten sonra doğan konut ihtiyacını giderme gibi konularda iyi planlama yapılmasını kolaylaştırır. 

7. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap