Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 87

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 87

Çaka Beyliği (1081-1093)

Çaka Bey tarafından İzmir ve çevresinde kurulmuştur. Denizcilikle uğraşan ilk beyliktir. Çaka Bey de ilk Türk denizcisidir.
Anadolu’yu imar eden beylikler, Türk İslam kültürünü Anadolu’ya taşımışlar ve yaptıkları mimari eserlerle Anadolu’nun Türkleşmesine ve İslamlaşmasına katkıda bulunmuşlardır.
Anadolu’daki küçük yerleşim yerlerini büyük Türk şehirleri hâline getirmişlerdir.
Başta Bizans ve Haçlılar olmak üzere Türk yurdunu saldırılara karşı korumuşlardır.

Türkiye (Anadolu) Selçuklu Devleti (1077-1308)

Türkiye Selçuklu Devleti, Malazgirt Savaşı’ndan sonra kurulan Anadolu beyliklerinden birisi iken diğer beyliklerle mücadele edip topraklarını genişletmiş ve Anadolu’nun hâkimiyetini ele geçirmişti. Büyük Selçuklu hükümdar ailesinden Kutalmışoğlu Süleyman Şah (I. Süleyman Şah), 1075’te İznik’i ele geçirdi. 1077 yılında da İznik’i başkent yaparak Türkiye Selçuklu Devleti’ni resmen kurdu.

1071 yılında Malazgirt Savaşı’yla Anadolu’nun kapısını açan Büyük Selçuklu Devleti, Bizans’ın Anadolu üzerindeki hâkimiyetini ortadan kaldırmıştı. Bunun üzerine Büyük Selçuklu Devleti’ne bağlı olmak kaydıyla Anadolu’da Türkiye Selçuklu Devleti, Danişmentliler, Mengücekliler, Artuklular, Saltuklular ve Çaka Beyliği kurulmuştu. Bizans, aldığı mağlubiyetlere rağmen Anadolu’dan vazgeçmemiş, Anadolu’yu yeniden ele geçirmek amacıyla mücadeleye devam etmişti.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap