Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61

Kutluk Bilge Kül Kağan’ın anlatımıyla Uygur Devleti’ni öğrenelim.

Uygur Devleti’ni II. Kök Türk Devleti’ne son vererek kurdum. Başkentimiz Karabalgasun’dur. Ölümümle beraber devletin başına oğlum Moyençor geçti. Oğlum Moyençor bütün Türk boylarını bir bayrak altında birleştirerek, Çin’e akınlar yapmaya başlamıştır. Bu arada ülkemin batısında Araplar ve Çinliler arasında 751 yılında yapılan Talas Savaşı’nı Karluk Türklerinin desteğiyle Müslüman Araplar kazanmıştır. Savaşı kaybeden Çinliler, Orta Asya’dan çekilmiş, bu bölgeye Müslüman Araplar hâkim olmuştur. Moyençor ’dan sonra tahta geçen oğlu Bögü Kağan zamanında Uygurlar, Mani dinini benimsemiştir. Mani dini canlı öldürmeyi, et yemeyi vb. yasaklamıştır. Yerleşik hayata geçen Türkler zamanla hayvancılığı bırakmışlar ve savaşçılık özelliklerini kaybetmişlerdir. Bütün bu sebeplerden dolayı devletim zayıflamış, 840 yılında bir Türk boyu olan Kırgızlar tarafından yıkılmıştır.

Uygurları, Hunlar ve Kök Türklerden ayıran ekonomik, dinî ve kültürel özellikleri nelerdir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Uygurları Hunlar ve Kök Türklerden ayıran özellikleri dinlerini ilk değiştiren ve yerleşik hayata geçen ilk Türkler olmalarıdır.

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap