Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 50

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 50

Asya Hun Devleti (MÖ 220-MS 216)

Ünlü Hun hükümdarı Mete Han’ın anlatımıyla Asya Hun Devleti’ni öğrenelim.

Babam Teoman, Orta Asya’da kurulan ve ilk Türk devleti olarak bilinen Asya Hun Devleti’nin ilk hükümdarıdır. Merkezimiz, Orta Asya’daki Orhun ve Selenga ırmakları arasında bulunan ve kutsal sayılan Ötüken ’dir. Çinlilerle İpek Yolu için mücadele etmiştir. Babam Teoman’ın sürekli akınlar düzenlemesi üzerine Çinliler, bu akınları durdurmak için Çin Seddi’ni inşa etmişlerdir. Benim zamanımda Hunlar en güçlü dönemlerini yaşadılar. Dağınık hâlde yaşayan Türkleri bir çatı altında topladım. Orduda ilk defa onlu sistemi ben kurdum ve ordumu bu sisteme göre oluşturdum. Bu sisteme göre en büyük askerî birlik on bin kişiden oluşan tümendi. Tümenleri on, yüz ve bin kişiden oluşan birliklere ayırdım ve başka devletlere de örnek oldum. İpek Yolu’nun denetimini ele geçirdim. (İpek Yolu, Çin’den Avrupa’ya uzanan bir ticaret yoludur.) İpek Yolu’nun denetimini sağlayarak Hun ekonomisini güçlendirdim. Ayrıca Çin topraklarının büyük bir kısmını ele geçirdim ve Çin’i vergiye bağladım. Ancak kalabalık Çin nüfusu içinde Türklerin millî kültürlerini kaybederek yok olmalarını önlemek amacıyla bu topraklara Türkleri yerleştirmedim.

Mete Han’ın ölümünden sonra Çin entrikaları sonucu başlayan taht kavgaları devleti zayıflatmış, MS 48’de Hunlar, Kuzey ve Güney Hunları olmak üzere ikiye bölünmüştür. Güney Hunları 216 yılında Çin hâkimiyetine girmiş, Kuzey Hunları ise batıya doğru göç ederek Avrupa’da Kavimler Göçü’ne neden olmuştur. Avrupa’ya gelen Hunlar burada Avrupa Hun Devleti’ni kurmuştur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 50 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap