Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 221

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 221 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 221

Geleneksel aile yapımızda ekonomik faaliyette bulunmak genellikle erkeğe yüklenmiş bir vazifedir. Bu durumu değiştirmek için kadını çalışma hayatına çekecek düzenlemeler yapılmaktadır. Sosyal güvenlikten iş yaşamına kadar birçok alanda kadınlar için pozitif ayrımcılık sayılacak haklar verilmiştir. Örnek olarak çocuk sahibi anneleri çalışma hayatında tutmak için kreş yardımı ve esnek çalışma modeli getirilmiştir.

Toplumsal hayatta kadının yaşadığı olumlu gelişmelerin yanında bir de hayatını zorlaştıran birtakım olumsuzluklar yaşanmaktadır. Bunlara kadına yönelik şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı örnek olarak verilebilir. Kadına yönelik şiddet; “cinsiyete dayanan, kadını inciten, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplumda ya da özel yaşamında ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranış” olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde kadına yönelik şiddete karşı yasal düzenlemeler yapılmakta ve toplumun bütün kesimlerini içine alan sosyal sorumluluk projeleri ile uzun süreli çözümler oluşturulmaktadır.

Okuyalım Öğrenelim

“Kadın olmadan toplumun sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştiremeyeceğine inanıyoruz.” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı “Önümüzdeki dönemde en önemli hedeflerinden birinin kadınlarımızın iş gücüne katılımını artırmak olacağını belirtti. Her dönem kadınların korunmasına yönelik tedbirleri daha da artırdıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Türkiye’deki sosyal hizmet merkezlerimizde yeni başlattığımız şiddet önleme birimlerimizle kadınlarımızın yanında olmaya devam ettik. Ülkemizin 81 il ve ilçesinde kadına yönelik kurumsal hizmetlerimizi yaygınlaştırmaya devam edeceğiz. Her türlü ayrımcılıkla, kadına yönelik ve aile içi şiddetle mücadelemizi, kamu kurum ve kuruluşlarımızla, STK’lerimiz ve üniversitelerimizle iş birliğini artırarak sürdüreceğiz.”

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 221 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap