Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 172

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 172 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 172

Şimdi, tükenmeyen (yenilenebilen) enerji kaynaklarını inceleyelim.

Güneş Enerjisi

Güneşli gün sayısı fazla olan bölgelerde ısınmada, elektrik ve sıcak su üretmede kullanılır. Ülkemizde güneş enerjisinden en fazla Akdeniz kıyı kesiminde ve Güneydoğu Anadolu’da yararlanılmaktadır.

Rüzgâr Enerjisi

Alternatif enerji kaynaklarından olan rüzgâr enerjisi güneş enerjisine göre daha yaygın bir üretime sahiptir. Yıl içinde rüzgârın sürekli estiği yerlerde kurulan bu enerji santralleri ülkemizde yaygınlaşmaya başlamıştır. En çok Çeşme, Bergama (İzmir) ve Çanakkale’de bulunmaktadır. Rüzgâr enerjisi üretiminde birinci sırada Ege, ikinci sırada Marmara, üçüncü sırada Akdeniz kıyı kesimleri gelmektedir.

Hidroelektrik Enerji

Akarsuların üzerinde kurulan barajlar yoluyla üretilen elektrik enerjisidir. Hidroelektrik enerji potansiyeli dağlık yerlerde yüksektir. Yer şekillerine bağlı olarak hidroelektrik enerji potansiyeli en fazla Doğu Anadolu’da ve Karadeniz’in kıyı kesimindedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap