Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 171

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 171 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 171

Şimdi, tükenebilen (yenilenemeyen) enerji kaynaklarını inceleyelim.

Taş Kömürü

Ülkemizde taş kömürünün tamamı Zonguldak çevresinden çıkarılmaktadır. Zonguldak-Ereğli havzasından çıkarılan taş kömürünün ısı enerjisi oldukça yüksektir. Bu nedenle demir-çelik sanayisinde kullanılır. Taş kömürü kullanılarak Çatalağzı Termik Santralinde (Zonguldak) elektrik üretilmektedir. Fosil enerji kaynakları içinde atmosferi en fazla kirleten enerji kaynağıdır.

Linyit

Taş kömürüne göre ısı enerjisi düşük olan linyit Afşin-Elbistan (Kahramanmaraş), Karapınar (Konya), Alpu (Eskişehir), Dinar (Afyonkarahisar), Soma (Manisa) başta olmak üzere pek çok yerde çıkarılmaktadır. Ülkemizde üretilen linyitin büyük kısmı termik santrallerde elektrik üretiminde, geriye kalan kısmı evlerde ısınma amacıyla ve sanayide kullanılmaktadır.

Petrol

Otomobillerde ve termik santrallerde enerji üretmede kullanılan petrol ülkemizde en fazla Güneydoğu Anadolu’da (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Mardin) çıkarılmaktadır. Petrol; İpraş (İzmit), Aliağa (İzmir), Orta Anadolu (Kırıkkale) ve Batman (Batman) rafinerilerinde işlenmektedir.

Doğal Gaz

Tükenebilir enerji kaynakları içinde çevreye en az zarar veren enerji kaynağıdır. Ülkemizde Hamitabat (Kırklareli) ve Çamurlu’dan (Mardin) çıkarılmaktadır. İstanbul, Bursa ve Kırklareli’nde doğal gaz ile çalışan termik santraller bulunmaktadır.

Nükleer Enerji

Nükleer enerji, uranyum ve toryum madenlerinin ham madde olarak kullanılmasıyla elde edilir. Ülkemizde aktif olan nükleer enerji santralleri olmamakla beraber, Mersin’de yapım aşamasında ve Sinop’ta yapılması planlan iki nükleer enerji santrali projesi vardır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 171 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap