Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 163

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 163

Meyve çeşitliliği açısından ülkemiz önemli bir konumdadır. İncir, kışların ılık geçtiği Ege kıyılarında en çok Aydın ve İzmir’de yetiştirilmektedir. Türkiye, taze ve kuru incir üretiminde ve ihracatında dünyada ilk sırada yer alır. Narenciye adı da verilen turunçgiller portakal, mandalina, limon, greyfurt vb. meyvelerden oluşmaktadır. Ülkemizde en çok kışların ılıman geçtiği Akdeniz kıyılarında yetiştirilmektedir. Toprak üzerinde yapılan tarım faaliyetlerinden biri de seracılıktır. Seracılık tarım ürünlerini mevsimi dışında uygun koşullar oluşturarak yetiştirmektir. Seralar saydam cam, plastik vb. ışık geçirebilen malzemelerle oluşturulan kapalı alanlardır. Seracılık sayesinde çiftçiler ürünlerini daha hızlı ve mevsimi dışında da yetiştirmiş olurlar.

Soğuğa dayanıklı elma, üzüm, kayısı ülkemizin önemli tarım ürünleri arasında yer almaktadır. Elma Isparta, Karaman, Niğde vb. yerlerde yetiştirilmektedir. Üzüm Manisa, Denizli, Mersin vb. yerlerde yetiştirilmektedir. Türkiye, kuru üzüm, kayısı, fındık, incir ve kiraz üretiminde dünyada ilk sırada yer alır. Kayısı yoğun olarak Malatya’da yetiştirilmektedir. Gerek işlenmiş endüstri bitkilerinden elde edilen ürünler, gerekse yaş sebzelerin ve meyvelerin bir bölümü yurt içinde tüketilirken bir bölümü de yurt dışına satılarak ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Ülkemizde Hayvancılık

Ekonomik değer taşıyan hayvanların yetiştirilip pazarlanmasına hayvancılık denir. Ülkemizde yapılan hayvancılık ekonomik faaliyeti türleri aşağıdaki şemada verilmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 163 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap